Това каза главен инспектор Божидар Василев, началник сектор „Контрол на общоопасните средства” (КОС) в Главна дирекция „Охранителна полиция” към Министерство на вътрешните работи, предаде агенция "Фокус". „При тези, които закупят повече от 10 бройки, тогава говорим за неспазване на закона от страна на търговците, тоест те са закупени по незаконен начин.

Когато се закупуват пиротехнически изделия от нелицензирани търговски обекти или от хора, които търгуват с такива изделия, не се знае произходът и може отдавна да е изтекъл срокът за годност. Това е сивата търговия, следователно, след като вие купите от нерегламентирано място пиротехническото изделие, това крие винаги потенциално нарушение, както и риск за здравето на хората, категоричен е Василев.

За нарушителите на този закон и на издадените въз основа на него поднормативни актове, в които не е предвидено друго наказание, виновните се наказват от 500 до 2000 лв. глоба”, обясни главен инспектор Василев. „Първият съвет, който винаги съм давал в навечерието на новогодишните празници, е към родителите, към дядовците и бабите, към по-големите сестри и братя, когато те допуснат по-малките в стремежа си да експериментират нещо, което е интересно и ново, е да има наблюдение, каза още главният инспектор. Трябва да се подпомага вниманието и любопитството на децата към тези изделия. Те са хитри, трябва да се задоволява любопитството, но под контрола на родителите”, каза още главен инспектор Василев.