В момента Пикраменос е председател на Държавния съвет и глава на Върховния административен съд, предаде "Фокус".
Временното правителство, което той ще оглави, ще има за задача да организира изборите. Панайотис Пикраменос ще предложи на президента Каролос Папуляс списъка на министрите за одобрение.

До нови избори се стигна, след като на вота на 6 май Нова демокрация и ПАСОК загубиха значителна част от подкрепата на избирателите си в полза на малки партии. Това доведе до политически хаос в страната.
Държавният глава Каролос Папуляс предложи да бъде съставено правителство от технократи, но преговорите във вторник се провалиха.

Панайотис Пикраменос се пошегува, че фамилията му, която на гръцки значи "огорчен", го прави напълно подходящ за поста.
"Днес прочетох във вестника, че предвид фамилията ми, съм най-подходящият кандидат за последен министър-председател (от постдиктаторския период)", обяви Пикраменос, намеквайки за доминацията на социалистите и консерваторите, които управляваха държавата в последните 38 години, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

Гърция изпадна в тежка икономическа криза през 2009-2010 г. заради своя огромен дълг, достигащ почти 150% от БВП. Дълговата криза в страната заплаши стабилността на еврозоната. Останалите държави от еврозоната решиха да отпуснат многомилиардна помощ на Атина в замяна на сурови съкращения и подобрявана на финансовата дисциплина.

Въпреки това през последната седмица все повече европейски лидери, включително председателят на ЕК Жозе Барозу, както и финансисти не изключват излизането на Гърция от еврозоната.

Снощи управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви в интервю за френската телевизия Франс 24, че съществува възможност за "контролирано излизане" на Гърция от еврозоната, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Ако ангажиментите не бъдат спазени, трябва да се направят съответните преразглеждания, а това означава или допълнително финансиране и допълнително време, или механизми за излизане, което в случая би трябвало да е контролирано", заяви Лагард.