ЕС иска от Гърция резултати, преди да пусне нов транш
Финансовите министри на страните от еврозоната отложиха решението за следващия транш на Гърция и не подкрепиха германския план за преструктуриране на дълга.
Те решиха да търсят доброволно преструктуриране на дълга на Гърция от частни държатели на облигации, предаде БТА. Споразумението, постигнато на завършилата тази нощ кризисна среща в Люксембург, означава, че германската идея за замяна на гръцки облигации е била изоставена.
"Министрите се споразумяха, че допълнителното финансиране, от което има нужда, ще бъде осигурено едновременно от официални и частни източници. Те приветстват търсенето на доброволно участие на частния сектор под формата на неформални и доброволни преобразувания на съществуващия гръцки дълг при настъпване на платежния срок за съществено редуциране на необходимото ежегодно финансиране в рамките на програмата, избягвайки същевременно селективен фалит на Гърция," заявиха министрите в декларация след срещата.
Министрите обаче обявиха, че отпускането на следващия транш извънредна помощ за Гърция в размер на 12 милиарда евро ще стане към средата на юли, ако гръцкият парламент приеме ключовите закони за фискалната стратегия и приватизацията.
След продължили седем часа разисквания те казаха, че искат първо да видят, че Атина е въвела изискваните от тях строги мерки.
"Гърция сама трябва да създаде условията, така че следващият транш да може да бъде изплатен, както е договорено", заяви германският финансов министър Волфганг Шойбле преди срещата днес с колегите си от страните членки на ЕС.
Според министрите от еврозоната, гръцкият дълг може да продължи да се обслужва само ако Атина изпълни плана си за фискална консолидация, събере 50 милиарда евро от приватизация до 2015 г. и осъществи структурни реформи.
Гръцкото финансово министерство изрази увереност "в приемането на плана от парламента”, където правителството на социалистите има мнозинство от 155 депутати от 300 места. Гласуването ще се осъществи на 28 юни.
По време на срещата си в Люксембург министрите на финансите на страните от еврозоната накараха Гърция да трепери, коментира по този повод "Зюддойче цайтунг".
Решението на финансовите министри издава загриженост за спадащата подкрепа на мерките, предложени от гръция премиер Георгиос Папандреу, след като се наложи той да потърси консолидация чрез ремонт на кабинета. Изправен пред тежки решения и вълна от протести, той поиска вот на доверие, който ще бъде гласуван във вторник.
Въпросните 12 млрд.евро са част от договорения миналата година пакет от 110 млрд. евро и Гърция твърди, че ако не получи транша до средата на юли, няма да може да посрещне падежите на дълга си.
Едновременно с това се обсъжда предоставянето на нова помощ, в която ключово е участието на частния сектор.
Според източници на Ройтерс, новият пакет ще се активира през 2014 г. и ще бъде на стойност 120 млрд.евро, в т.ч. 60 млрд. евро от официални кредитори, 30 млрд. евро - от частни кредитори и 30 млрд.евро приходи от приватизация.
Еврото поевтиня заради новината за отлагането на решението по новия транш. Курсът ще остане нестабилен до сключването на окончателно споразумение, коментират експерти.