Турските военни аташета от посолството в Атина са в неизвестност, след като преди няколко дни гръцкото външно министерство отмени акредитацията им след официално искане от страна на Анкара. Веднага след това двамата дипломати заедно със семействата си са заминали в неизвестна посока, предаде БНР.

Медиите тиражират различни версии за съдбата им - те или са останали в Гърция и ще искат убежище, което все още не се е случило, или са заминали за друга европейска страна със същата цел.

Официалните гръцки власти заявиха, че няма никаква информация за местонахождението им.

Срещу турските дипломати, които Анкара е отзовала, за да бъдат разследвани за връзки с опита за преврат, и не са се завърнали, ще бъдат предприети законови мерки, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу.

Крайният срок за завръщането на дипломатите изтече, заяви той в интервю за телевизия НТВ, цитирано от БНР.

По негова информация двама служители на посолството на Турция в Бангладеш са избягали в Ню Йорк, а двама военни аташета от Гърция са отишли в Италия.

Същевременно прокуратурата в Истанбул повдигна тежки обвинения срещу осемте военни, чакащи за политическо убежище в Гърция.

Турското министерство на правосъдието настоява за незабавно екстрадиране на военните, за да бъдат изправени пред съда. По думите на адвокатите им в Гърция, в рамките на три месеца Комисията по разглеждане на молбите за убежище ще реши казуса. Малка е обаче вероятността да бъдат предадени на турските власти, смятат експерти, запознати със случая.

От МВР в България заявиха, че задържането и екстрадирането на турския бизнесмен Абдуллах Бююк е по сигнал на Интерпол и не става дума за сделка между България и Турция. Бизнесменът е предаден на турските власти заради незаконно пребиваване в страната, са категорични от МВР.
Бююк е издирван в Турция заради евентуалното му участие в опита за преврат. 

Турция активно срещу ИДИЛ

В интервюто си първият турски дипломат Чавушоглу каза също, че проблемите във военната база "Инджирлик", предизвикани по време на пуча, вече са отстранени.

Турция отсега нататък активно ще участва с бойни самолети в операциите на международната коалиция за борба с "Ислямска държава", посочи той.

Чавушоглу намекна също, че Анкара може да търси военно сътрудничество и извън НАТО, но увери, че страната винаги ще се обръща първо към партньорите си от северноатлантическия алианс.

Външният министър съобщи още, че Турция е предложила на Русия да извършват съвместни операции срещу джихадистите в Сирия.

Анкара обаче остава на позицията, че в Сирия не може да има политически преход с участието на Башар Асад. В същото време турският посланик в Русия Юмит Ярдъм е заявил, че Анкара не е против сегашното ръководство на Сирия да играе известна роля в политическия преход.
ИЗБРАНО