Европейската комисия представи препоръките в отговор на зачестилите проблеми с така наречения „социален туризъм”, съобщи bTV.

С оглед на проблемите, които притокът на чуждестранни работници създава в някои държави, ЕК препоръчва мерки за борба със злоупотреби, измами и грешки и посочва инструментите за социално приобщаване.

Първа е борбата с фиктивните бракове. Второ - изясняваме критериите за социално пребиваване. Трето - ще подпомогнем страните членки да усвояват социалния фонд за приобщаване”, обяснява Джонатан Тод, говорител на ЕК за заетост и социални дела.

Правото да живееш, работиш и учиш навсякъде в ЕС е заложено в първия европейски Договор от Рим от 1957 г. Но въпреки това Великобритания готви рестриктивни мерки срещу българи и румънци.

Ако Великобритания наистина въведе мерки, противоречащи на договорите за свободно движение и достъп до социалната система, то Комисията ще се погрижи правата да бъдат защитени”, увери още Тод.

Препоръките на ЕК ще се предложат за одобрение на Европейския съвет и Европарламента.

Румънският външен министър призова премиера на Великобритания да отхвърли ксенофобското и понякога расистко отношение във връзка със страховете от имигрантски поток.

Титус Корлъцян призова Великобритания да отхвърли ксенофобското и популистко, а понякога и расистко отношение във връзка със страховете от имигрантски поток на българи и румънци, пише британският вестник "Дейли експрес", цитиран от БТА.

Той посочи още в интервюто за британската телевизия "Ченъл 5", че не вярва, че ще има "поток" от румънци във Великобритания, защото тези, които са искали да напуснат Румъния, вече са го направили.

Корлъцян посочи, че Великобритания не е най-предпочитана за румънците, защото Великобритания не е единствената държава в ЕС, а от 1 януари 2014 година много други държави членки на Европейския съюз ще премахнат ограниченията за пътуване.