Ковачева: Законът за конфискацията няма да бъде насочен срещу обикновените граждани
Много важна крачка е приемането на Закона за отнемането на незаконно придобито имущество. Всеки, който придобива такова имущество ще бъде засегнат от този закон.
Има два повода за проверки на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество – първият е повдигане на обвинение за тежко престъпление. Става въпрос за сериозни престъпления – изнудване, тероризъм, трафик на хора, пране на пари, злоупотреба с европейски фондове. На практика подобен закон съществува и в други европейски държави, навсякъде смисълът му е един и същ. Идеята е да не се позволява на тези, които извършват тези престъпления с генерираните пари от тях да финансират отново такива престъпления. Вторият повод за проверка е извършването на сериозно административно нарушение, което генерира облага от над 150 000 лева, обясни Ковачева.
Тя подчерта, че ЕК изрично е настояла за включването на административните нарушения в закона. "Тази разпоредба е насочена към манипулирането на обществените поръчки, насочен е към ситуации за издаване на разрешение за незаконно строителство. Уморихме се всички от държавни служители и служители по високите етажи, които използват служебното си положение да генерират печалби", посочи Ковачева и даде за пример заловените преди дни митничари.
Правосъдният министър заяви, че Комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност ще бъде сезирана от граждани, когато сигналът им е подкрепен от конкретни факти и не е анонимен. "Комисията по този начин ще прави проверка и на административните, и на държавните органи. 250 000 лева е прагът, което означава, че ако има разминаване в доходите и имуществото на лицето над 250 000, тогава се търси проверката. Хубаво е да се пристъпи към обмисляне на състава на следващата комисия, която трябва да съставена от професионалисти. Важна гаранция е обстоятелството, че всички парламентарни групи ще имат право да номинират членове, а нито един от тях не може да е представен от същата парламентарна група. Важно е опозицията да участва в такава комисия, но да има вътрешни допълнителни механизми за контрол", разясни Диана Ковачева.
Прагът по предишния закон е 60 0000 лева, сега става 250 000. По предишния закон всичко, което е между 60 000 и 250 000 лева ще бъде прекратено, защото няма да има основание да продължават проверките. Заради това трябва да се довършват преписките, които висят пред комисията в момента. Много е важно законът да започне да работи възможно най-бързо. Неговото влизане в сила и работата по прилагането му ще бъдат и много внимателно наблюдавани от ЕК, а и от българските граждани. Защото очакванията към този закон са големи, добави Ковачева. Тя съобщи, че експертите на ЕК пристигат в сряда, в четвъртък ще се срещнат с МП и с МВР.
"Това е важна среща, защото ни предстои по-тежък, по-широк доклад – 5-годишен. Важно е да се представим добре и да се прецени какво ще може да се свърши до юли месец. Между началото и средата на юли чакаме европейския доклад", каза Ковачева. За това, че Алексей Петров е в болница, Ковачева каза, че той се намира в болницата, но за изследвания. "Надявам се да се подобри състоянието му и да бъде върнат обратно", добави Ковачева.
За братя Галеви, правосъдният министър каза, че следи абсолютно дали е вярно, че братята ще лежат вместо при строг режим, в специално ремонтирано за тях общежитие.