Малкият Николай умира, след като с месеци чака за животоспасяваща терапия в чужбина. Близките на момченцето откриват проблеми и при лечението у нас.

В началото на 2016-а синът на Крум е на 4 години, когато лекарите му откриват невробластом – голям тумор над десния бъбрек. 

„Направиха две химиотерапии и туморът се сви до 3 сантиметра и го оперираха. Водеха го в пълна ремисия. Тогава решиха да му направят трансплантация на стволови клетки, защото това бил начинът да се оправи, при положение, че е чист”, разказа бащата пред Нова телевизия.

За всеки случай изпращат детето на допълнителни изследвания в болница „Свети Иван Рилски”. Бащата обяснява, че пишело, че детето има сянка в черния дроб. Въпреки съмнителната сянка лекарите от ИСУЛ правят скенер, на който не се вижда нищо и в началото на 2017-а трансплантират стволови клетки на Николай. През март го насочват за лъчетерапия. Почти два месеца и половина по-късно обаче лъчетерапията така и не започнала. В епикризите на детето пише „по логистични причини”. 

„Когато го погледнаха на ехограф, откриха на черния дроб около 4-5 сантиметра разсейки. От 24 март до 5 юни са 2 месеца и десетина дни, през това време никой не наблюдава детето – само ме пращат от едното място на другото”, каза още бащата.

Сега от ИСУЛ обясняват, че принципите на лекарската тайна и етиката не им позволяват да коментират случая. При съмнения родителите можело да потърсят правата си в съда.

Вместо това те търсят помощ в Германия, защото вече никой лекар у нас не се наема да оперира Николай. Така на 3-ти юли семейството се обръща към Фонда за лечение на деца.

„В продължение на около 2 седмици нямаше никаква реакция от тях. Отидох на място да видя какво става… Оказа се, че човекът, който се занимава с детето, е в отпуск”, спомня си Крум. 

„Колегата, който е водил досието първоначално, имаше забавени и други такива преписки, но той вече не работи във Фонда. Но по-големият проблем е забавянето на комуникацията между фонда и лечебното заведение”, призна д-р Мариета Райкова от фонда.

„Аз имам информация от хора в обществения съвет на фонда, които казват, че има забавяне и причината е неплащането на нашата Здравна каса към клиники в чужбина”, коментира д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. 

Според ръководството на фонда нямало проблеми с дълговете, но при няколко процента от случаите чакането на оферта и дата от чуждите болници наистина продължавало с месеци.

За Крум и съпругата му всичко приключило няколко дни преди най-накрая да заминат за Германия. От клиниката дали дата за прием 7 ноември, а малкият Ники починал на 29 октомври.