Източник от гръцкото министерство на финансите, пожелал да запази анонимност, съобщи след състоялата се тази вечер телеконференция на финансовите министри на страните от еврозоната, че е постигнато споразумение вложителите с депозити под 100 хиляди евро да бъдат защитени. Кипър обаче ще трябва да събере 5,8 милиарда евро от данъка върху депозитите, както е планирано, уточни той, цитиран от Ройтерс.

За тази цел правителството в Никозия е готово да повиши еднократния данък върху депозитите в размер на повече от 100 хиляди евро от 9,9 на 15 процента, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на дипломатически източници в Брюксел.

Кипърският парламент ще гласува във вторник спасителния пакет от Европейския съюз и Международния валутен фонд на обща стойност 10 милиарда евро.

САЩ призоваха за приемането на „отговорно и справедливо” решение за спасяването на кипърските банки, предаде АФП, цитирана от "Фокус".
„Важно е Кипър и неговите партньори в еврозоната да работят за разрешаването на ситуацията по отговорен и справедлив път, който да осигури финансова стабилност”, се посочва в изявление на министерството на финансите на САЩ. Допълва се, че финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю е провел разговори с европейски колеги относно ситуацията.

Междувременно в Кипър хората протестираха срещу очакваните промени. Демонстранти свалиха знамето от германското посолство в Никозия в знак на протест срещу споразумението, постигнато от кипърското правителство с Еврогрупата за облагане на банковите депозити, предаде агенция АНА-МПА. На път за президентския дворец демонстрант се качил на терасата на сградата на германското посолство и свалил германското знаме и го хвърлил на пътя. Намиращите се там полицаи са успели да го приберат. Протестиращите са скандирали лозунги срещу Тройката международни кредитори /ЕК, ЕЦБ и МВФ/ и против меморандума за отпускане на финансова помощ на Кипър.
ИЗБРАНО