Представители на Реформаторския блок внесоха такова обръщение в президентството. То ще бъде изпратено и до председателя на Народното събрание, до премиера, главния прокурор, до председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд.

КС не може да бъде сезиран с въпрос, по който вече се е произнасял, но Реформаторският блок е подготвил питането на ново основание. От формацията искат държавният глава да оспори пред КС решението на Народното събрание от 19 юни, с което бе отменен изборът на Пеевски за председател на ДАНС.

Според техни юристи парламентът няма правомощия да отмени свое решение, с което е назначен ръководител на държавна институция с мандат.
Поради това, че не е налице прекратяване на мандата на Пеевски като председател на ДАНС, и към настоящия момент той продължава да бъде в несъвместимост, смятат още юристите на дясното обединение.

"Това, което питаме днес, е има ли правото парламентът да нарушава Конституцията, и това не е заяждане, а възможност КС да излезе от вменената му от задкулисието роля на поддръжник на мафиотската инфилтрация във всички държавни институции", заяви Петър Москов от ДСБ на излизане от президентството.

Цветозар Томов пък заяви, че правото и реалността трябва да имат връзка помежду си.

"А в реалността на г-н Пеевски беше поверена националната сигурност чрез един дивашки акт на парламента. Това изправи на нокти десетки хиляди български граждани, които реално прекратиха мандата му. Всеки опит чрез юридически хватки да бъде възстановен г-н Пеевски в това НС в никакъв случай не кореспондира с морала, а следователно и със законността", добави той.

Засега не е ясна позицията на Росен Плевнелиев.

Във вторник КС отхвърли искането на ГЕРБ да обяви несъвместимост на Делян Пеевски като депутат, след като преди четири месеца положи клетва като шеф на ДАНС. 

Очаква се КС да се произнесе и по казуса с депутата от БСП Иван Иванов, който беше назначен за няколко часа за зам.-вътрешен министър.
ИЗБРАНО