Това заяви в "Шоуто на Слави" експертът по антитероризъм Христо Смоленов.

Той коментира терористичният атентат в Иран, при който загинаха поне 17 души, а други най-малко 43-ма бяха ранени.  

"Терористичният акт в Иран е планиран със замах. Ударът е по парламента като символ на иранската революция бе атакуван и музея. Осъществен бе доста дръзко и най-важното с политически декларативен текст, а не просто подтекст", заяви Смоленов.
 
"Изглежда ИДИЛ вече се вживява в ролята на наследник на Саддам Хюсеин и то много интересно. По-рано по време на моята младост течеше една безкрайна война между Иран и Ирак и целият цивилизован Запад и не само Запад подкрепяше Саддам Хюсеин. Затваряше си очите срещу обгазяването на кюрдите. Между другото има доста сериозни основания, че в Гюргево (Румъния), от където се обгазяваше и Русе с хлор, се е доставял газ от Иран със съдействието на цялата "прогресивна общественост", заяви Смоленов. 

На ИДИЛ се прощават жестокостите 

"Но идеята е такава сега, че като чели на ИДИЛ му се прощават жестокостите, бомбените удари, тормоза и терора, който върши, защото те доста хитро демонстрират - "ние сме вашите момчета за мръсни работи". Т.е. нещо сериозно се мъти в геополитически план. Това което става в Иран следва буквално "по петите" събитията между Катар и тези няколко държави, които си изтеглиха дипломатите. Малко хора знаят, че между акваторията на Катар и Иран, споделено между тях, се намира най-голямото газово находище в света. Всичко като се започне от сирийската криза и свърши с днешните събития е, според мен, доминирано от опит да се овладее коридор, през който този газ може да се доставя", коментира Смоленов.

Дяволът не е толкова розов 

"Спомнете си този отчаян британски премиер Тони Блеър, който би следвало много сериозно да се покрие сега, защото от една страна имаме всички основания да го гледаме като военнопрестъпник, от друга страна случващото се с неговия собствен народ в резултат на вече три поредни атентата тежи и на неговата съвест. Не знам дали той изобщо го усеща като бреме. Когато става дума за каквото и да било, то то е за пари. Терорът също е жестока, глобална далавера. Аз го наричам психо икономическо оръжие за масово поразяване. Да, той има психологически компоненти, икономически и финансови измерения. Реално погледнато той върти един много мръсен бизнес - пари - терор - пари прим. В съвременния свят все по-малко се произвеждат стоки и за да се върти това колело, което прави печалба са нужни стоки като наркотика. Забележете големите нарконаправления, опитът да се изнесат в Централно азиатските републики, това показва, че някой много е заинтересован от северния път на наркотика. Иран по религиозни съображения много силно се противопоставя на южния път на наркотика. Това е едно доказателство, че ИДИЛ се самофинансира с наркодалавери, че нещо повече от импровизирана сила стои и опъва чадър над ИДИЛ. Световната власт е наркомафия, наркокрация я наричам", коментира Смоленов. 

Кой печели от атентатите? 

Младите атентатори, които са второ-трето поколение, живеят обикновено в Европа, но не са интегрирани.

България бе обект на първия отприщен прототип на ислямски тероризъм още през 80-те години на миналия век - вагонът за майки с деца и загиналите там и това не бе просто играчка.

Става нещо много грозно в света, а Европа е в насипно състояние, тя решава въпроса с кого да бъде и дали да бъде. Европа се занимава с формата на краставиците, но не се е погрижила през толкова години да създаде Европейска агенция за противодействие на терора. Ние не сме обременени от кривогледата и късокрака евроатлантическа страст като потупване по рамото или малко по-долу, към печалба на всяка цена.

Нашата малка България сега има много интересен шанс

По време на българското председателство е редно ние да въведем в дневния ред на ЕС идеята за създаване на такава агенция за противодействие на терора и радикализацията. В Европа има огромни общности от хора, които в момента се радикализират и никой не предприема нищо. Не бих искал да сме просто преграда за бежанците, защото това означава да поемем цялата тежест на тези стратегически проекти и да разчитаме единствено на Господ, който е българин под прикритие. Мисля, че дойде време не ние да казваме "Помогни си сам, за да ти помогне и Господ", а ние да помагаме на Господ да реши този проблем. Защото реално черни ветрове веят над Балканите, Европа не е в състояние да даде организиран отпор на тази опасност, заяви Смоленов. 

Европейската политическа класа е жалка, не просто смешна.

Между великото и смешното, казват имало една крачка, но европейските политици направиха три-четири.

Защо не приключат ИДИЛ?

Едно е да можеш, да те могат.  Друго е да искаш, но аз стигам до извода, че суперсилите не искат да си унищожат бизнес партньора ИДИЛ. Не е проблемът в бройката на убитите и че гърмят взривове, тероризмът се опитва да вкара Европа и човечеството в заложнически синдром - Стокхолския, когато взетите за заложници хора започват да харесват похитителите. Тук е капана. Те не могат да ни накарат да харесваме тяхната ценностна система, те не могат да ни натрапят техните ценности по този перверзен път, при който свиквайки, че властите не могат да се справят с бомбите, със страха, европейците разглезени от висок стандарт и липса на ценности започват да харесват своите похитители. Тук е психологическия момент, тук бомби, там бомби, и то последователно, затвърждава в европейското население заложническия синдром, заяви Смоленов.  

Дали хората ще се ядосат и вбесят на политиците си?  

Измират невинни хора, а нас се опитват да ни внушават, че живеем в най-добрия свят. Тук се пропуква глобалното лицемерие. Невъзможно е всичко това да бъде прието с любов. Тук се издънва тази гигантска далавера, която започна с колонизирането, глобализаторския ампломб, който започна преди толкова години. Само в бой се раждат шансовете за свобода. А тук освен всичко друго ние се учим и на свободомислие около цялата истерия на това, което се нарича медийно покритие на тероризма. Между другото, Тачер казва на едно място "тероризмът вирее в кислорода на публичността". Ние без да искаме се превръщаме в PR на тероризма. В момента е важно да се бием за ценностите си, защото чрез тях ще живеем с достойнство.