Тази сутрин тя коментира пред bTV продажбата на енергодружеството и последвалите скандали. След като стана ясно, че активите на ЧЕЗ в България ще бъдат придобити от неизвестната фирма "Инерком" на Гинка Върбакова от Пазарджик, опозицията скочи и под този натиск правителството заяви намерение да закупи поне контролен пакет от активите на ЧЕЗ.

Манолова добави, че КЕВР е заел обичайната си пасивна позиция на наблюдател и призова органа да се активизира. Според нея дали кабинетът ще закупи целия пакет акции или не проблемът остава, ако КЕВР е пасивен.

Има проблем за потребителите в резултат сделката със собствеността на ЧЕЗ, обясни Манолова и изтъкна, че основното между потребителите и доставчици е доверието. Това, което мен ме притеснява и тревожи, е, че утре всеки един проблем със сметката, с аварии, с възникнала грешка може да предизвика излизването на това недоверие, посочи тя.

Сделката беше извършена непрозрачно, категоричен е общественият защитник. Няма информация, че купувача има достатъчно опит, посочи Манолова.

Няма яснота, че кредитите, които ще бъдат получени за осъществяване на сделката, по какъв начин ще с се връщат, изтъкна тя и добави, че контролните органи трябва да си свършат работата.

Според омбудсмана нужни са законодателни промени.

Единственият орган, който има право да вземе отношение, е КЕВР, обясни тя .

Тя посочи, че спрямо законодателството КЕВР има право да реагира и да се произнесе за сделки при положение на свръх задлъжняване. Как ще бъдат връщани тези кредити и дали няма да доведат до свръх задлъжняване, попита Манолова.

Най-малкото, което могат да направят, е да се изисква информация, независимо какво твърди купувача.

Ама тя твърди, но дали е така, запита Мая Манолова и относно залагането на активите на дружеството.