Това би означавало, че избирателите практически са осигурили неограничени правомощия на управляващата Единна социалистическа партия на Венецуела на президента Николас Мадуро.

Обаче официалните сведения превишават над два пъти оценките на независими експерти и опозиционни водачи, които посрещнаха съобщените данни с възмущение , но и с насмешка.

Малко преди полунощ (към 7 ч днес българско време) председателят на централната избирателна комисия Тибисай Лусена обяви, че избирателната активност възлиза на 41,53 процента или 8 089 320 души.

Представители на опозицията изразиха убеденост, че гласувалите са между 2 и 3 млн., а според анализ на уважаван независим източник те са били 3,6 млн.

Конфликтът ескалира

Традиционно данните на комисията се приемат за достоверни и като цяло са точни, отбелязва АП.

Обаче – допълва агенцията - това, че изнесените вчера числа бяха посрещнати с иронични подмятания  показва, че поляризацията и политическият конфликт, които са обхванали страната, ще ескалират.

"Народът се произнесе в полза на конституционното събрание - заяви Мадуро по националната телевизия - Над 8 милиона - и то на фона на заплахи... в момент когато империализмът ни предизвиква да докажем, че сме достойни за кръвта на освободителите, която тече във вените на мъжете, жените, децата и младите хора."

В столицата изглежда много хора не отидоха до урните в израз на протест срещу изборите. Венецуелската главна прокуратура съобщи, че при нови сблъсъци между протестиращи и полиция са загинали десет души.

Откакто през април започнаха демонстрациите, смъртните случаи са най-малко 125, а ранените са близо 2000.

„Щеше да е смешно“

"Ако не беше трагично... ако не означаваше задълбочаване на кризата, изнесените от ЦИК данни щяха направо да те разсмеят", написа в Туитър един от водачите на опозицията Фреди Гевара. (Мадуро беше заплашил, че едно от първите действия на конституционното събрание ще бъде Гевара да бъде пратен в затвора за подстрекаване към насилие.)

В изборите са участвали 3,6 млн. души според съвместен екзитпол на нюйоркската инвестиционна банка "Торино кепитъл" и венецуелски обществен институт за изследване на обществено мнение, проведен сред анкетирани в десет изборни секции. Тази бройка е равна на 18,5 процента от регистрираните избиратели.

"Резултатите показват, че правителството запазва важно ядро от свои лоялни поддръжници, което то би могло да мобилизира както при изборни, така и при неизборни сценарии", се казва в изследването.

Редица страни, сред които Аржентина, Канада, Колумбия, Мексико, Панама, Парагвай, Испания, Великобритания и САЩ заявиха, че няма да признаят вчерашните избори.

Правителството на Тръмп отново се закани, че ще предприеме "незабавни и решителни мерки" срещу венецуелските власти, включително срещу 545-те избраници в конституционното събрание, много от които са редови членове на управляващата партия.

И Брюксел не е склонен да признае резултата

ЕС изрази безпокойство за съдбата на демокрацията във Венецуела след вчерашните съпътствани от насилие избори за Учредително събрание, предаде Франс прес.

По данни на властите най-малко 10 души бяха убити вчера в сблъсъци между силите на реда и протестиращи срещу президента Николас Мадуро.

"Европейската комисия изразява сериозни съмнения дали може да се признае резултатът от изборите", каза в Брюксел говорителката на ЕК Мина Андреева.

Тя изрази безпокойство за "съдбата на демокрацията" във Венецуела.

Испания вече обяви, че "няма да може да признае и да приема за законни юридическите актове на това Учредително събрание".