1250 фирми спряха работа за час срещу поскъпването на тока
Повече от 1000 големи компании спряха производство за около час преди обед в знак на протест срещу плановете за 13 до 20% увеличение на цената на тока.
Протестът е обхванал над 170 000 мениджъри, работници и служители от повече от 1250 предприятия.
Масовият протест се изразявал в спиране на работа за един час и организиране на протести пред порталите на предприятията.
Много работници и служители са протестирали символично във фирми с непрекъснато производство, където спирането на електрозахранването би могло да доведе до тежки аварии или до непоправими щети на оборудването.
"Активността по време на едночасовият протест на бизнеса днес беше много голяма", каза за "Фокус" Кирил Домусчиев, председател на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
„Участваха много по-голям брой фирми, отколкото имахме като предварителна информация”, добави той.
„Надявам се, че бизнесът и битовият потребител ще победят в тези дискусии и ще се стигне до решения, които да са добри за обществото, а не за определените монополи”, заяви Домусчиев.
"С протеста ни ние искаме да дадем опора и сила за провежданите от правителството реформи. Този протест е срещу електроенергийната мафия", каза председателят на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев
В Стара Загора и в Казанлък имало многочислени протестни шествия, а в Смолян - протест пред сградата на областната управа.
Над 2 хиляди работници от индустриалния сектор в Стара Загора се включиха в протестно шествие, организирано от техните работодатели, предаде БНР.
Протестиращите издигнаха множество плакати, като най-големият гласи: "Внимание! Увеличението на тока - опасно за живота в България".
Според Румен Радев, икономически директор на Холдинг "Загора", предлаганото увеличение на тока за промишлеността, само за техния холдинг, ще доведе до още 1 млн. лева разходи за електроенергия, което е непосилно.
В Бургас към националния едночасов протест се присъединиха две предприятия – Акционерното дружество "Спартак" и "Български морски флот "Порт Бургас".
30-процентни съкращения ще трябва да бъдат извършени в завод "Спартак", ако се повиши цената на тока за индустрията, казаха от ръководството на предприятието.
Протестът ще продължи, заяви председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.
"Следващия път ще спрем за два часа, в много голям брой предприятия, докато не се изпълнят нашите искания. Не може една страна, която е малка страна България, с една скромна икономика, с една скромна индустрия, да плаща по-висока цена на електроенергията, отколкото другите европейски страни", коментира по БНР Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара.
От бизнеса пресметнаха, че в резултат на повишаването на цените за индустрията чрез добавката "задължение към обществото" с повече от 100% се запълва една дупка в НЕК от 280 милиона. В същото време разчетите показват загуба за бюджета от минимум 650 милиона. Негативният ефект ще надхвърли над два пъти позитивния ефект от това запълване на тази дупка в НЕК, каза Камен Колев от БСК.
Според финансовия министър Владислав Горанов обаче, увеличението на цената на тока е неизбежно при дефицит в НЕК от 3 милиарда и 700 млн. лева.
"Колкото и да влагаме непопулярните мерки, горчивият хап ще трябва да бъде преглътнат, в противен случай рискуваме да обезценим и малкото останали, качествени, държавни активи и то до степен, до която да декапитализираме, в случая, НЕК, без това да бъде осъзнато дори от обществото", заяви Горанов, цитиран от БНР.
АНКЕТА: Одобрявате ли протестa от страна на бизнеса?