Новият лифт подменя триседалковия от Шилигарника към връх Тодорка и заради това ще се изсекат поне 57 бели мури и смърчове, на възраст 80-100 години.

Новият лифт го няма в концесионния договор, не е предвиден в териториално-устройствения план и екологичната оценка на ски зоната от 2001 г., посочват в съобщение природозащитниците.

По-рано Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщи, че реконструкцията на лифт "Тодорка“ в Национален парк "Пирин“ предвижда подмяната на построения през 1986 г. триседалков лифт с шестседалков. Според екоминистерството за тази цел няма да бъдат изсечени 88 дървета, а с 31 по-малко.

МОСВ не разрешава на инвеститора да изсече 88 дървета, както е предвидено в съгласувателното писмо от 04.08.2014 г., подписано от предходния министър на околната среда и водите Станислав Анастасов.

От кампанията инвеститор "Маренго" информираха в писмо до медиите, че подмененият лифт е най-старото функциониращо съоръжение в ски зона Банско. Компанията съобщава, че той преминава по същото трасе, но с подобрения на капацитета и скоростта – разстоянието до подножението на връх Тодорка ще се изминава за шест минути, вместо за 20, както досега. В крайна сметка дружеството потвърждава за изсичането на 57 дървета.

От няколко месеца между дружеството и екоактивистите се води спор дали заради подмяната на лифта ще бъдат изсечени вековни дървета.

Според коалицията "За да остане природа в България" са налице незаконни действия в Национален парк "Пирин“ и Природен парк "Витоша“, със знанието на МОСВ, което отговаря за Пирин, и Министерство на земеделието и храните (МЗХ), което отговаря за Витоша.

Двете министерства разрешават на компании да строят върху държавна собственост, без да имат права върху нея и без да са заплатили и една стотинка за това, твърди организацията.

"Забелязваме как с европейски фондове, под предлог, че се облагородяват защитените територии, те се бетонират. Често става дума просто за усвояване на средства.

Виждаме как държавата прокарва с поръчката на инвеститори 10-годишни планове за управление на тези паркове с цел тяхното застрояване, отново с европейско финансиране. Това означава предаване на държавата на разните олигарси, свързани с управляващите. По време на избори се разграбват защитени територии
", коментира пред БНР Александър Дунчев от "За да остане природа в България".
ИЗБРАНО