Становището на Националната асоциация на работещите в спешната помощ е, че раждането в дома носи големи рискове за майката и бебето, а отговорността от нежелани усложнения или смърт ще бъде носена от екипа, оказал спешна помощ.

Медицинските екипи от центровете за спешна помощ нямат необходимата квалификация за водене или асистиране на раждане, не разполагат с нужната апаратура, нямат готовност за извършване на Цезарово сечение при необходимост, липсват кувьози, се казва още в становището им.

Медиците изразяват тревогата си, че раждането в домашни условия се извършва и при всякаква липса на стерилност. Според тях подобна дейност би могла да доведе както до премахване на нежелани бебета, така и до търговия с новородени.

Българката сега остава с впечатлението, че й е отнето правото на избор къде да ражда, коментира Василева. Тя посочи, че и акушерките засега са против узаконяването на такава възможност поради липса на редица условия.
В Европа раждането вкъщи е подсигурено при нужда със специализиран транспорт и с екип специалисти, който предварително е уведомен и очаква родилката в лечебното заведение, категорични са специалистите.

На 11 ноември 24-годишна родилка загуби бебето си при раждане в домашни условия в Бургас. Родилните болки на Сияна Ралева започнали посред нощ, но дори след като бебето се родило и не дишало, семейството не потърсило медицинска помощ. Едва в 8 часа сутринта роднини позвънили на телефон 112. Според лекарите бебето е починало поне три часа преди подаването на сигнала.
Освен това се оказа, че Сияна е преносила бебето, но е отказала да влезе в болница. Предполага се, че то е мъртвородено.
Районната прокуратура в Бургас образува досъдебно производство по случая.

В края на октомври обаче стана ясно, че Българският хелзинкски комитет съди България в Страсбург заради правната уредба, която не позволява на майките да родят вкъщи с медицинска помощ.
ИЗБРАНО