Той каза това в реч, която ще бъде излъчена утре по телевизия Би И Ти, информира ДПА, цитирана от БТА.
 
След няколко случая, при които бели полицаи използваха прекомерна сила срещу афроамериканци, ролята на расизма излезе на дневен ред, а инцидентите и съдебните решения по тях предизвикаха протести в цялата страна, припомня ДПА.
 
"Колкото и да са болезнени тези инциденти, не можем да ги сравняваме с това, което се случваше преди 50 години", заявява Обама в речта, чийто текст бе предварително разпространен.

"Ако говорите с родителите си, с дядовците и бабите си, те ще ви кажат, че сега положението е по-добро. Не добро, но по-добро", казва президентът, отбелязвайки, че за да има напредък, трябва да бъдат признати предишните постижения.

Бял полицай застреля невъоръжен чернокож в Аризона >>

Ново оневиняване на полицай за смъртта на чернокож мъж >>

Граждански вълнения заради случая във Фъргюсън >>


Коментарите


Барак Обама предупреди, че решаването на дълбоко вкоренените расови въпроси в Америка ще отнеме време, а заявлението беше направено в момент, когато поредните протести в различни части на страната срещу убийството на чернокож мъж от нюйоркската полиция прераснаха в насилие за първи път, пише британският в. "Телеграф".

Демонстрациите бяха предизвикани от решенията да не бъдат подведени под наказателна отговорност полицаите, отговорни за смъртта на Майкъл Браун във Фъргюсън и на Ерик Гарнър в Ню Йорк, отбелязва "Телеграф".

След новите протести в Ню Йорк и на други места Обама реши да отправи целенасочено послание към младите афроамериканци, изтъквайки, че САЩ постигат напредък в расовите отношения, и отправяйки призив за търпение и кураж, посочва в. "Вашингтон пост".

Обръщението е белязано от умерен тон и забележителна липса на лична емоция от страна на първия афроамерикански президент на САЩ, който толкова непосредствено представи своето расово наследство в автобиография и изтъкна болезненото минало на страната в това отношение в силно приветствана реч по време на предизборната кампания през 2008 г., коментира изданието.

Смъртта на чернокожите мъже Браун и Гарнър изправя пред предизвикателство правителството на Обама, което се опитва да се справи с разрастващата се криза, засягаща гражданските връзки в американското общество.

Откакто дойде на власт, Обама рядко е предлагал личен или емоционален отговор във връзка с расовите проблеми, макар да изглеждаше, че президентството му има уникална роля от гледна точка на расовите отношения.

След решението по случая със смъртта на Гарнър в Ню Йорк кметът на града Бил де Блазио беше този, който реагира по-остро, като заяви, че е налице "дълбока и трайна" история на расизъм, отбелязва "Вашингтон пост".

Един от най-големите нерешени проблеми във Фъргюсън е дълбокото подозрение, гняв и недоверие, които разделят преобладаващо чернокожото население от полицията, която почти изцяло е съставена от бели. Това е проблем, с който се сблъсква полицията в цялата страна в момент на разгорещени дебати за това дали органите на реда не използват твърде често смъртоносна сила срещу малцинствата, изтъква в. "Ню Йорк таймс".