Денят на свобода от правителството настъпва на 1 юни, според изчисления на Института за пазарна икономика по първоначалния бюджет за 2010 г. Това е датата, на която всички ние би трябвало да сме изработили достатъчно, за да попълним държавната хазна за цяла година. Но според актуализирания бюджет денят на свободата вече е минал. Приходите падат, но разходите не се свиват, а пари ще се вземат от спестеното във фискалния резерв, съобщава "Стандарт".

Методологията за пресмятането на Деня на свободата е сравнително проста. Сравняват се приходите в държавния бюджет с брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Взимат се приходите, а не разходите, тъй като именно те показват какво се изземва от гражданите и бизнеса през годината. През 2010 г. българите ще изработят средно по 174 млн. лв. за един календарен ден, измерено чрез очаквания БВП (заложен в Бюджет 2010). Следователно, през 2010 са необходими почти 152 дни, за да се изработят предвидените 26.4 млрд. лв. приходи в бюджета. За сравнение, миналата година сме работили 3 дни по-малко, за да попълним хазната.

Най-дълго време работим, за да попълним приходите от ДДС - 39 дни, следват осигуровките - 29 дни и акцизите - 26 дни. Преките данъци ги изплащаме сравнително по-бързо, а именно - подоходния - 11 дни и корпоративния - 10 дни.