Стадион "Арена Варна" ще бъде готов през 2027 година
Съоръжението ще има 22 000 места, паркинг за 700 коли, сцена и лиценз по ФИФА и УЕФА
Чуйте статията:
Стадион "Арена Варна" се очаква да бъде завършен през 2027 година, съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в крайморския град Станислав Василев, технически ръководител на обекта, който в момента се строи.
Изпълнителният директор на "Спортен комплекс Варна" АД Пламен Андреев уточни, че съоръжението ще разполага с 22 000 седящи места. Предвиден е подземен паркинг с над 700 места, както и модулна сцена, която ще позволява организирането на концерти и други мащабни прояви на открито.
Андреев допълни, че общата площ на комплекса е 127 000 квадратни метра, като повече от половината ще бъдат заети от спортна инфраструктура. Той подчерта, че целта е да се изгради нова, съвременна градска зона, а не стадионът да се възприема единствено като място за домакинство на футболни срещи два пъти месечно. Андреев посочи още, че дружеството ще кандидатства съоръжението да бъде реализирано според изискванията на ФИФА и УЕФА и ще се търси лиценз за провеждане на международни срещи.
Станислав Василев поясни, че към момента строителството е на етап изграждане на конструкцията. Стадионът ще има четири сектора, като част от тях вече са завършени. В момента се монтират и козирките на два от секторите. Очакванията са грубият строеж да приключи до 4 месеца, след което предстоят довършителните дейности и въвеждането на съоръжението в експлоатация.
Финансовият консултант на "Спортен комплекс Варна" Ивелина Шабан обясни, че необходимите средства за довършителните работи се осигуряват чрез увеличение на капитала на дружеството до 43 826 000 евро. Като нов акционер се включва държавата, която следва да внесе общо 15 339 000 евро. Основен акционер остава "Химимпорт" с 65 процента собственост, а сумата, която компанията трябва да осигури, е 28 487 000 евро.
Шабан добави, че към момента средствата за строителните дейности постъпват регулярно по открита специална сметка, предназначена единствено за стадиона. По думите й от старта на проекта до момента вече са инвестирани 32 500 000 евро.
Тя отбеляза още, че обект от подобен мащаб е свързан със значителни експлоатационни разходи и практиката в Европа показва, че не може да се самоиздържа. Затова екипът на дружеството е разработил модел за постигане на финансова стабилност. Предвижда се изграждането на допълнителни търговски площи, както в самото съоръжение, така и в зоната около него, а също и построяването на три жилищни сгради.
По думите на Шабан районът около стадиона в момента е в етап на устройствено планиране. Тя уточни, че старият градски басейн в съседство не може да бъде възстановен, но се планира изграждането на нов. Сградата за спортна гимнастика най-вероятно ще бъде реновирана, като е предвидено и създаването на Спортен диспансер. В плановете влиза и оформянето на голям площад, обществено пространство за различни инициативи. Шабан изтъкна, че този модел може да осигури устойчиви финансови постъпления за издръжката на стадиона, без да се натоварват общинският или държавният бюджет. Тя подчерта също, че средствата от увеличението на капитала са предназначени единствено за довършването на стадиона, а за останалите проекти дружеството тепърва ще търси финансиране.