Това стана ясно вчера на дискусионна среща между варненски лекари, представители на Община Варна, на неправителствени организации и образователния сектор, пише Moreto.net.

Специалистите обсъдиха възможността за интегрирането на деца с редки заболявани, които се нуждаят от специален хранителен режим, в детските градини и ясли.

Присъстващите изразиха единодушно мнение, че не бива такива деца да бъдат ограничавани, третирани като по-различни и изолирани в „резервати“, каквито са специализираните заведения.
Важно е грижата за тези подрастващи да остане незабележима за околните, така че те да се чувстват нормални. За целта обаче са необходими и някои нормативни промени.

Пример за нуждата да се работи в тази посока са проблемите, с които се сблъскват децата, които са болни от диабет.

"В момента във Варна има общо 80 до 18-годишна възраст. Девет от тях са в предучилищна възраст. Всяка година около 5-10 се отливат, но други с такъв брой заемат тяхното място. Има средно годишно увеличение от 3.9%", посочи проф. д-р Виолета Йотова-ръководител I Детска клиника по ендокринология УМБАЛ „Св. Марина“.

По думите на специалиста никой не е застрахован от това заболяване и именно заради това трябва да се работи в посока за осигуряване на нормални условия за страдащите от болестта.

Засегнатите малчугани не се нуждаят само от специфична хранителна диета, но и от ред други грижи. Към момента за прилагането им се грижат единствено родителите дори и когато посещават детско заведение.

„Те си хранят детето вкъщи, на обяд ходят да измерят кръвната глюкоза там и да го нахранят, вземат го преди следобедната закуска“, посочи проф. Йотова.

Проблемът с меренето на кръвната захар и поставянето на инсулина също стои. Специалистът е на мнение, че е необходима една промяна в длъжностната характеристика на медицинските лица-сестрите и лекарите в детските градини и училищата.
Тя би подпомогнала като цяло грижата за децата със специфични заболявания.

„През миналата година бяхме достигнали до промяна в закона на първо четене. Имаше изречение - "медицинските лица в учебни заведения са задължени да изпълняват указанията на лекуващия екип". Не става въпрос за поставяне на диагноза, а за спазване на писмени указания. При всеки конкретен случай сме готови да отидем при самата сестра, подпомагане с материали и технически средства, в клиниката периодични консултации и различни обучения за всеки, който пожелае“, каза още проф. Йотова.