Автор на проекта е скулпторът Живко Дончев, който спечели конкурс, обявен от община Варна, в съревнование с 10 конкурентни идеи.

Подобни пластики ще бъдат поставени на още три острова - на кръговото движение на сп. „Почивка“, по протежението на ул. „Девня“ и между бул. „Атанас Москов“ и път II-2.

Четирите композиции са първата стъпка за промяна на визията на градската среда, инициирана от кмета на Варна Иван Портних.
По негово нареждане дирекция „Култура и духовно развитие“ организира конкурса за визия и оформление на обектите.

Работата по обогатяване на градското пространство продължава - в  началото на септември община Варна, Съюзът на архитектите в България, Камарата на архитектите в България и Варна Дизайн Форумбе обявиха конкурс - „Визия за Варна“.

Територията, предмет на конкурса, обхваща четири обекта:

- площадно пространство бул. „Мария Луиза“ - бул. „Сливница“;

- пл. „Екзарх Йосиф“ („Шишкова градинка”);

- площадно пространство ул. "Преслав" (ул. „Сан Стефано“) ул. „Одесос“ (пред РДВР-Варна);

- градинката на Кукления театър, между улици „Шейново“ и „Драгоман“.

Участието в конкурса е безплатно. Кандидатите трябва да подадат заявление за участие в свободен текст на email: [email protected], от който ще бъде предоставена Layout-рамка с логото на конкурса.

Проектите ще бъдат качени на сайт или във Фейсбук и ще бъде организирано публично гласуване.

Жури, с участие на представители на община Варна, САБ, КАБ и ВДФ ще отличи най-добрите проекти, като общият награден фонд е в размер на 4000 лв.

Предвижда се и награда за проекта, събрал най-много почитатели в социалната мрежа.