БГНЕС
Палмите остават по варненските улици
Варненският кмет Иван Портних обяви, че палмите ще останат по варненските улици, но вече за тях ще се грижи общината.
През февруари кметът прекрати договора с фирмата, която достави екзотичните растения, заради огромните суми за съхранение и поддържка. За палмите от май 2008 г. до юни 2013 г. са били платени 1,3 млн. лева.
"По мои сметки всяка година сме плащали по около 3000 лева на палма, а дори и закупуването на нова с такива размери не струва толкова", каза Иван Портних.
След прекратяването на този договор Община Варна продължава да е собственик на 85 финикови палми, за които така или иначе е платила. Но за растенията вече се грижи не частна фирма, а общинското предприятие "Управление на проекти и озеленяване".
"Тази година тяхното съхранение, изнасяне, прибиране и поливане ще ни струва малко над 20 000 лева с ДДС до декември или 13 пъти по-малко на година от плащаната досега сума", уточни кметът.
"По мои сметки всяка година сме плащали по около 3000 лева на палма, а дори и закупуването на нова с такива размери не струва толкова", каза Иван Портних.
След прекратяването на този договор Община Варна продължава да е собственик на 85 финикови палми, за които така или иначе е платила. Но за растенията вече се грижи не частна фирма, а общинското предприятие "Управление на проекти и озеленяване".
"Тази година тяхното съхранение, изнасяне, прибиране и поливане ще ни струва малко над 20 000 лева с ДДС до декември или 13 пъти по-малко на година от плащаната досега сума", уточни кметът.