Bulphoto
Градският часовник във Варна навърши 125 г.
125-годишнината на градския часовник във Варна бе тържествено отбелязана в петък в крайморския град.
На 10 април точно в 12.00 ч., в присъствието на кмета Иван Портних, беше отбелязана годишнината от построяването на Градския часовник на Варна. Повече от век часовникът продължава да работи и да отмерва точно времето.
Деца от вокална група „Сребърни звънчета” пуснаха 125 балона в небето над часовника и поздравиха „пазителя на времето” Боян Николов, който се грижи за един от символите на града вече половин век.
Часовникът е английски, купил го е Отон Иванов, разказва майсторът. Той самият е започнал да се грижи за уреда през юни 1943 година. Учил е часовникарския занаят при сина на Отон Иванов - Иван Отонов. Часовникът е изключително качествен, казва Николов, който предпочита да го наричат бай Боян пред БТА.
По думите му през годините машината е спирала само няколко пъти, когато е навалял сняг и е замръзвал върху стрелките. Самият Николов е уверен, че ако се полагат добре грижи за механизмите, часовникът никога няма да спре да работи.
За себе си бай Боян казва, че уважава времето и е много дисциплиниран. Разказва, че като дете се е научил да познава колко е часът по сенките върху земята, но все пак е по-хубаво човек да има точен часовник.
В момента Николов има двама ученици, при него учи занаят и внукът му. Бай Боян обаче все още не е решил на кого ще повери работата.
"Искам някой, който да милее за часовника и за града, а не да мисли само за пари и за заплата", посочва старият майстор.
Деца от вокална група „Сребърни звънчета” пуснаха 125 балона в небето над часовника и поздравиха „пазителя на времето” Боян Николов, който се грижи за един от символите на града вече половин век.
Часовникът е английски, купил го е Отон Иванов, разказва майсторът. Той самият е започнал да се грижи за уреда през юни 1943 година. Учил е часовникарския занаят при сина на Отон Иванов - Иван Отонов. Часовникът е изключително качествен, казва Николов, който предпочита да го наричат бай Боян пред БТА.
По думите му през годините машината е спирала само няколко пъти, когато е навалял сняг и е замръзвал върху стрелките. Самият Николов е уверен, че ако се полагат добре грижи за механизмите, часовникът никога няма да спре да работи.
За себе си бай Боян казва, че уважава времето и е много дисциплиниран. Разказва, че като дете се е научил да познава колко е часът по сенките върху земята, но все пак е по-хубаво човек да има точен часовник.
В момента Николов има двама ученици, при него учи занаят и внукът му. Бай Боян обаче все още не е решил на кого ще повери работата.
"Искам някой, който да милее за часовника и за града, а не да мисли само за пари и за заплата", посочва старият майстор.