Портних отказа високите заплати на съветниците
Кметът на Варна Иван Портних в петък официално върна за преразглеждане решението на общинските съветници, с което те повишиха заплатите си.
Според Портних при приемането на решението са допуснати процесуални нарушения, които са довели до ограничаване на прозрачността, предаде БТА.
Предложението за увеличение на заплатите е било разгледано от ресорната комисия в присъствието на 9 от общо 18 членове, т.е. при липса на кворум. Освен това след кратките дебати комисията не е излязла с конкретен проект за решение, който да бъде внесен в Общинския съвет.
Иван Портних посочва също, че проектът за изменение на Правилника е бил публикуван без мотиви:
„Липсата на мотиви за приетите от комисията изменения на правилника е съществено процесуално нарушение, водещо до нестабилност на приетия от Общинския съвет акт. Мотиви за приетия размер на възнаграджение липсват и в самото решение на местния парламент”, допълва кметът в предложението си за преразглеждане на решението на ОбС".
Позицията на кмета е, че съветниците са си гласували заплати над 1000 лева без предварително съгласуване с общинската администрация и със заинтересовани граждански организации.
Най-грубата сметка показва цифрата от 564 000 лв. - заплати по 1000 лева за 47 съветници (без председателя) за 12 месеца.