БГНЕС
Протест пред общината заради социални жилища
Жители на „Възраждане“ излизат на протест пред общината срещу изграждането на социален блок в района.
Недоволството е продиктувано от намерението на градската управа да построи блок, в който да бъдат настанени уязвими, малцинствени и социално слаби групи, предаде Дарик радио.
Общината планира да построи 40 социални жилища. Сградата ще бъде вдигната върху общински терен с европейски пари, като за строителството Варна може да получи от Европа до 4 млн. лева.
Проектът все още не е спечелен, но шансовете на града да усвои тези пари са големи. Управляващият орган трябва да се произнесе по проекта до март.
„За никого от нас не е загадка кои точно групи от населението отговарят на условията за настаняване и всички ние сме добре запознати с „особеностите” на техния бит и култура. Заселването им сред съвестни, работещи и плащащи сметките и данъците си граждани при неработеща съдебна и правоохранителна система е абсурден и потенциално опасен опит за интеграция на малцинствата”, се казва в писмо на Инициативния комитет до медиите.
От общината категорично отхвърлиха слуховете, че там ще бъдат заселени роми.
„Такова неразбиране досега не съм виждала. Едни хора ходят по входовете и обясняват, че ние ще строим жилища за роми от „Максуда“ и за бежанци. Аз на чист български език обясних, че това са социално слаби хора, които имат в семейството си човек с увреждане или са с ниски доходи. Ако има въобще малцинствени семейства, те ще се най-много 4-5 от 40 апартамента", коментира зам.-кметът на Варна д-р Лидия Маринова.
Жителите на „Възраждане“ обаче са против строителството и заради масовото застрояване.
Д-р Маринова обаче попита защо не са протестирали, когато са били изградени няколко модерни миникомплекса.
Недоволните варненци настояват парцелът да остане непокътнат и заедно с прилежащата горичка да се превърне в парк.
Общината планира да построи 40 социални жилища. Сградата ще бъде вдигната върху общински терен с европейски пари, като за строителството Варна може да получи от Европа до 4 млн. лева.
Проектът все още не е спечелен, но шансовете на града да усвои тези пари са големи. Управляващият орган трябва да се произнесе по проекта до март.
„За никого от нас не е загадка кои точно групи от населението отговарят на условията за настаняване и всички ние сме добре запознати с „особеностите” на техния бит и култура. Заселването им сред съвестни, работещи и плащащи сметките и данъците си граждани при неработеща съдебна и правоохранителна система е абсурден и потенциално опасен опит за интеграция на малцинствата”, се казва в писмо на Инициативния комитет до медиите.
От общината категорично отхвърлиха слуховете, че там ще бъдат заселени роми.
„Такова неразбиране досега не съм виждала. Едни хора ходят по входовете и обясняват, че ние ще строим жилища за роми от „Максуда“ и за бежанци. Аз на чист български език обясних, че това са социално слаби хора, които имат в семейството си човек с увреждане или са с ниски доходи. Ако има въобще малцинствени семейства, те ще се най-много 4-5 от 40 апартамента", коментира зам.-кметът на Варна д-р Лидия Маринова.
Жителите на „Възраждане“ обаче са против строителството и заради масовото застрояване.
Д-р Маринова обаче попита защо не са протестирали, когато са били изградени няколко модерни миникомплекса.
Недоволните варненци настояват парцелът да остане непокътнат и заедно с прилежащата горичка да се превърне в парк.