Столичният следовател Драгомир Енчев осъди прокуратурата да му плати обезщетение от 25 000 лева, след като близо 5 години беше съден, а накрая оправдан по обвинение, че стрелял от балкона си по апартамент на съседи, съобщи "Лекс".

Това става ясно от решение на Софийския градски съд (СГС), където Енчев преди 3 години предяви иск за обезщетение от 80 000 лева срещу прокуратурата.

Случаят, заради който той беше пратен на съд, е от 30 април 2016 г. Тогава според обвинението Енчев стрелял със законно притежавания си пистолет от балкона на апартамента си в столичния кв. "Младост" 3, а куршумът минал през дограмата на съседен апартамент и се забил в хладилника им.

Година по-късно разследването приключило, но до средата на 2018 г. Енчев на три пъти е привличан като обвиняем и в крайна сметка е предаден на съд за това, че умишлено е стрелял през балкона по апартамента на съседите си. През 2021 г. след 15 заседания градският съд е оправдал следователя. Прокуратурата е протестирала присъдата, която в края на годината е оставена в сила и от Софийския апелативен съд.

От мотивите към присъдата става ясно, че вещите лица са установили, че в конкретния случай нито е стреляно от апартамента на Енчев, нито куршумът е бил от неговия пистолет. Първоначалната експертиза показала, че изстрелът е дошъл от неговото жилище, но тя била изготвена от експерт, който е минал само 6-месечни курсове по обща криминалистика, но иначе е завършил "Социология". Това вещо лице определило траекторията на куршума с помощта само на "лазерно фенерче" и заключението му не е прието от градския съд, който е назначил нови експертизи.

Вещите лица от последната експертиза са дали заключение, че куршумът от хладилника на съседите на Енчев, не бил изстрелян от неговия пистолет и не е било възможно изобщо да е стреляно от неговото жилище, а от съвсем друга кооперация.

В иска си за обезщетение следователят пише, че близо 5 години е бил обвиняем и подсъдим, като делото срещу него било широко отразено в медиите и социалните мрежи. Това му е донесло душевни болки и страдания, стрес, потъпкано било личното и професионалното му достойнство, а името му било очернено. Следователят заявява, че прокуратурата организирала брифинг веднага, след като му било повдигнато обвинение и бил включен в криминалната хроника с излизането му от сградата на ДАНС, където бил привлечен като обвиняем. След това започнали да му звънят по телефона колеги, близки и познати и да питат какво е направил. Той ограничил контактите си, тъй като имал натрапчивото усещане, че всички го гледат с недобро око. Немалко колеги, близки и приятели видимо променили отношението си към него, избягвали го, "пускали дебелашки злобни шеги, с голяма доза подигравка".

Показания по делото са дали и двама колеги на следователя, като един от тях твърди, че Енчев "буквално се сринал". Според свидетеля някои от колегите започнали да странят от Енчев и дори спрели да го поздравяват, а той станал агресивен и избухлив, повтарял, че е невинен. В първата година от делото обаче "не знаел къде се намира".

В решението си съдия Мария Запрянова пише, че от значение за справедливия размер на обезщетението са продължителността на делото и вредите, които е търпял ищецът.

"Конкретно в случая съдът отчита и характера на работата на ищеца и широкото медийно отразяване на случая, което допълнително засяга професионалната му репутация", посочва съдът и решава, че справедливото обезщетение за Енчев е 25 000 лева. Отделно прокуратурата е осъдена да обезщети следователя с 2000 лева, които той е дал за адвокатска защита, както и да му плати разноски за 1600 лева.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.