Независимостта на прокурорите е задължително условие, за да могат те да изпълняват мисията си. Тя укрепва ролята им в правовата държава и в обществото и освен това е гаранция, че съдебната система ще работи справедливо и ефективно и че ще бъдат реализирани пълните ползи от независимостта на съдебната власт. Това се казва в становище на Консултативния съвет на европейските прокурори (КСЕП), прието в края на ноември м.г. в Страсбург относно последиците от решенията на международните съдилища и органите, учредени с международни договори, по отношение на практическата независимост на прокурорите. 

Документът бе публикуван в сайта на българската прокуратура, след като в края на декември м.г. главният прокурор Иван Гешев изпрати писмо от 32 страници до Брюксел, в което заявява, че у нас има натиск както върху държавното обвинение, така и че самият той е обект на атака от страна на изпълнителната власт.

В становището на европейските прокурори се казва категорично, че независимостта и автономията на прокурорите и на прокуратурите следва да бъдат насърчавани и гарантирани от закона на най-високото възможно ниво, по начин сходен с този за съдиите.

"В държавите, в които прокуратурата е независима от правителството, държавата трябва последователно да предприема ефективни мерки, за да гарантира, че естеството и обхватът на тази независимост са установени от закона, а не просто от административна подзаконова нормативна уредба. Напълно независимата система на прокуратурата остава гаранция за безусловна безпристрастност на прокурорите. Независимостта на прокурорите не е прерогатив или привилегия, която се дава в интерес на прокурорите, а е преди всичко гаранция в интерес на справедливото, безпристрастно и ефективно правораздаване, което защитава обществените интереси", се казва в становището на Консултативния съвет на европейските прокурори.

Според КСЕП концепцията за независимост означава, че прокурорите не са подложени на незаконно вмешателство при изпълнението на задълженията им, така че да се осигури пълно зачитане и прилагане на закона и принципа на върховенство на закона, и че не са подложени на никакъв политически натиск или незаконно влияние от какъвто и да е характер. Независимостта се прилага не само спрямо прокуратурата като цяло, но и спрямо конкретните й органи и спрямо отделните прокурори.

В документа се цитира и решение на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) от 2020 г., в което съдът изрично се спира на независимостта на прокурорите и посочва, че изпълнителната власт на държавата не може да отстранява главни прокурори без независим съдебен контрол. Наред с това ЕСПЧ потвърждава свободата на изразяване за прокурорите по отношение на законодателни реформи, които може да окажат въздействие върху съдебната власт и нейната независимост.

Припомнена е и позицията на Венецианската комисия за мандата на прокурорите, като се посочва, че те трябва "да се ползват от кариерата си до пенсиониране", а временните назначения с възможност за преназначение крият риск прокурорът да взема своите решения не на основание на закона, а с идеята да удовлетвори тези, които ще го преназначат.

В Консултативния съвет на европейските прокурори, който е орган към Комитета на министрите на Съвета на Европа, участват прокурори от 47-те държави членки на Съвета на Европа.

Цялото становище на КСЕП може да прочетете тук