Гешев поиска доживот за пияни и дрогирани шофьори, убили или ранили хора
След катастрофата с Милен Цветков главният прокурор настоява за промени в Наказателния кодекс
Завишени наказания и промени в Наказателния кодекс предлага главният прокурор Иван Гешев след тежката катастрофа, при която дрогиран шофьор отне живота на журналиста Милен Цветков, съобщи говорителят му Сийка Милева на брифинг днес.
От 15 до 20 години затвор или доживотен затвор за причиняване умишлено на смърт на едно или повече лица, извършена по време на управление на автомобил от водач с концентрация на алкохол в кръвта над 2 на 1000, както и при употреба на наркотици, при липса на съответна правоспособност и превишаване на скоростта на движение с над 50 км/час.
Предлага се също да се отнемат в полза на държавата превозните средства след такава катастрофа, независимо чия собственост са те. Това ще важи за всички случаи, когато е употребен алкохол над 1.2 промила или след употреба на наркотици. Според сега действащия Наказателен кодекс се отнемат само средствата, които се използват за умишлени престъпления и само когато са собственост на дееца.
В тази връзка главният прокурор е указал на наблюдаващите прокурори при образуване на досъдебни производства за умишлени престъпления на транспорта да се прибягва към изземване и сезиране на компетентния съд с оглед налагане на запор и отнемане в полза на държавата. Така се предвиждат действия на изземване на моторни превозни средства и сезиране на съда с оглед налагането на запор и бъдеще обезпечение в полза на държавата.
Създадена е и работна група, която следва да анализира съдебната практика на транспортните престъпления, като сезира на ВКС за приемане на тълкувателно решение.
Целта на промените е по-ефективно разследване на транспортните престъпления, налагане на по-сурови наказания след алкохол или наркотици и отнемане на автомобила в полза на държавата, независимо коя собственост са те, обобщиха от прокуратурата.
"Всички сме свидетели на ръст и динамика на катастрофи порез последните години, анализът сочи, че употребата на алкохол и наркотици, липсата на правоспособност и значителното превишаване на скоростта на движение са причина за това", са мотивите за промяна на главния прокурор. Според институцията е тревожна тенденцията на увеличаване на наказателните производства след употреба на алкохол и наркотици, като само за няколко години броят е нараснал многоратно. Пример - 2015 г. - 90 на брой производства на шофьори, карали след употреба на наркотици, а през 2019 - 3000 такива.
"Често резултатът от този вид престъпление е отнемане на човешки живот или трайни последствия за здравето. Наказанията в НК невинаги съответстват на високата обществена опасност и не гарантират справедливост за загубата на близките. Квалифицират се като несправедливи", казаха още от прокуратурата.
В тази връзка Иван Гешев сезира премиера Бойко Борисов, председателя на НС Цвета Караянчева и всички председатели на парламентарни групи за изменение на сега действащия Наказателен кодекс.