Бившият шеф на ЦИК за декларацията на НС: Не трябва да се поставят изисквания към работата на КС
Вчера депутатите призоваха да бъдат събрани допълнителни доказателства по конституционното дело и да се даде публичност на всички документи
"Конституционният съд не трябва по никакъв начин да бъде пресиран и да бъдат поставяни изисквания към неговата работа" - това коментира във връзка с вчерашната декларация на парламента бившият председател на ЦИК Александър Андреев, който е и едно от вещите лица по делото за законността на последните избори.
Днес се очаква решението на Конституционния съд, с обявяването на което да стане ясно дали ще настъпят промени в броя и състава на парламентарните групи.
Вчера мнозинството в парламента прие декларация срещу поведението на КС и му поръча да събира допълнителни доказателства. В документа се съдържа и призив да бъде дадена публичност на всички документи, свързани с конституционното дело по оспорването на изборите. Опозицията упрекна управляващите, че няма как парламентът да вменява на Конституционния съд какво да прави.
Пред bTV Тошко Йорданов от ИТН обясни, че няма как парламентът да не изрази мнение, когато "никой от КС не си е направил труда да потърси липсващите бюлетини". Той подчерта, че не става дума за намеса, а за изразяване на мнение. И добави:
"Сега КС си позволи да взема решения, които не са му работа. Не е редно в седем секции, в които има гласуване и видеонаблюдение, при които се вижда урна, пълна с бюлетини, преброяване и протокол, флашки, да обявяват 0".
Пред БНТ Александър Андреев коментира, че КС не трябва по никакъв начин да бъде пресиран и да бъдат поставяни изисквания към неговата работа. По думите му не е вярно, че не са търсили чувалите с липсващите гласове.
По отношение на това дали трябва да бъдат преброени всички секции бившият председател на ЦИК каза, че това ще отнеме много време:
"За мен лично това ще е прекалено дълъг процес. Видяхме с 2204 секции колко дълго време продължи цялостната процедура по изнасянето. Представете си, ако това бъдат още 10 хиляди секции, които трябва да бъдат преброени, мисля, че това не може и не би следвало да бъде направено".
Андреев коментира и че при изслушването на вещите лица вчера в парламента е имало и неадекватни позиции. "Въпросите, които бяха зададени, искаха да изяснят положението по отношение на това как е протекла цялата процедура по установяване на различията в действителните гласове по отношение на секциите, които КС даде със своето определение за проверка. Разбира се, имаше неадекватни позиции, от гледна точка на това, че на определени въпроси явно се появяваше неразбирането между действителни гласове и бюлетини и какво означава повторно преброяване", каза бившият председател на ЦИК.
Той отдавал тези питания на желанието на депутатите "хората, които гледат заседанието, да могат да получат по-широка представа за това, което се е случило".
Фактът, че не са открити действителни гласове в чувалите, разбира се, няма как вещите лица да посочат нещо различно от това, че те не са намерени в самия чувал, а цифровото изражение на това е нула, добави Андреев.
По-рано и преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров коментира пред NOVA, че пълно обявяване на изборите за незаконосъобразни не може да се постанови. "Конституционният съд концентрира своята проверка само върху една част от секциите, а именно 2204. В зависимост от резултатите, които са дадени от преизчисляването на изборния резултат от ЦИК, съдът ще оповести решението си", посочи проф. Киров.
Политологът Първан Симеонов, създател на социологическа агенция "Мяра", коментира, че не очаква драстични промени в кабинета, ако "Величие" влезе в парламента. Пред БНР той каза, че в подобна ситуация мнозинството ще е много по-крехко, но ще продължи да работи.
"В това крехко мнозинство правителството все повече ще зависи от външни фактори, каквито например са "ДПС-Ново начало", а по някои теми - и ПП-ДБ", смята Симеонов. Той обаче не намира, че и след като КС се произнесе, широката общественост ще бъде убедена, че това е правилното решение и че то не е политическо решение.