Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън каза в четвъртък, 2 декември, че Украйна по никакъв начин не представлява заплаха или търси конфронтация, която да оправдае руска военна намеса и че сега зависи от Русия да деескалира напрежението, предаде Ройтерс, на която е позова БТА.

Москва съобщи, че възприема като пряка заплаха и посегателство срещу този руски регион думите на украинския президент Володимир Зеленски, заявил вчера в парламента, че Киев има намерение да си върне Крим. Това каза днес пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде ТАСС.

"Анализираме изказванията на президента Зеленски, вчерашните изказвания по руската проблематика. В слово пред парламента Зеленски каза, че връщането на Крим трябва да стане главна цел и философия на Украйна.

Подобна формулировка означава, че киевският режим смята да използва всякакви, всички налични възможности, включително силови, за да посегне върху този руски регион. Именно така сме склонни да възприемаме това", коментира Песков.


 Каква е вероятността от военни действия

Все още има висока вероятност от военни действия в Украйна, което тревожи Русия, добави прессекретарят на Владимир Путин, който отбеляза "агресивната риторика на украинските власти" и "повишената интензивност на провокационните действия по допирните линии" между въоръжените сили в Донбас.

Напоследък напрежението между Русия и Украйна се засили. Струпване на руски военни близо до украинската граница предизвика тревоги, че позатихналият конфликт в Източна Украйна може отново да прерасне в открита война между двете съседни държави.

Киев заявява, че се опасява от предстояща инвазия и обвинява Москва, че струпва войски по границата си с Украйна. Москва отрича да има враждебни намерения и обвинява Киев, че представлява заплаха за нея, както и НАТО, което според руските власти иска да се разшири до руските граници.

Русия е обвинявана, че оказва финансова и военна подкрепа на сепаратистите в този конфликт, започнал малко след като Москва анексира Крим.


Блинкън: Да разрешим кризата мирно

В разговор с репортери след неговата среща днес с руския външен министър Сергей Лавров Блинкън каза, че САЩ са готови да работят с Русия и Украйна и подкрепят разрешение на кризата по пътя на дипломатически процес. Той добави, че президентът на САЩ Джо Байдън и руският президент Владимир Путин вероятно ще имат възможност да разговарят в близко бъдеще.

Американският държавен секретар заяви, че както Русия, така и Украйна трябва да спазват задълженията си съгласно Минските споразумения от 2015 г., насочени към спиране на конфликта между проруските сепаратисти и силите на Киев в Източна Украйна.

Вашингтон изразява готовност да улесни този процес, каза Блинкън, но добави, че "ако Русия реши да избере конфронтацията, за нея ще има сериозни последствия".

Помощ за Украйна от ЕС

ЕС е решил да даде 31 милиона евро на въоръжените сили на Украйна, като помощ за сигурността на страната, съобщи по-рано в четвъртък украинският външен министър Дмитро Кулеба, цитиран от Ройтерс. Парите ще бъдат изразходвани за материално-техническа помощ за развитие и укрепване на потенциала на украинските въоръжени сили в медицината, разминирането, мобилността, логистиката, киберсигурността. "Ценим високо тази стъпка, която потвърждава стратегическите отношения между Украйна и ЕС", написа Кулеба в Туитър.

Украинският външен министър се срещна с европейския върховен представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел днес, за да ускорят работата по специфични санкции, които биха могли да бъдат наложени на руската икономика, ако Москва предприеме нова офанзива. Това съобщи самият Кулеба, цитиран от Ройтерс.

"Обсъдихме нуждата от възпиране на Русия и ускоряване на работата по специфични икономически ограничения, които биха могли да бъдат наложени на руската икономика, ако Москва реши да влезе в нов етап на агресията си срещу Украйна", написа Кулеба в Туитър.