Западът зове за сдържаност въпреки критиките, че е твърде мек към Иран
Продължавайки линията от времето на Обама, правителството на Байдън се показа сляпо за заплахата, идваща от Техеран и неговите проксита, и брани статуквото в региона на всяка цена
Групата на седемте най-големи икономики и демокрации в света (Г-7) призова за сдържаност и намаляване на напрежението в Близкия изток и посочи, че последните събития "крият опасност от разпалване на по-голям конфликт в региона", предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
Г-7 отправят нов призив към всички засегнати страни да се въздържат от продължаването до безкрай на сегашния "разрушителен цикъл на насилие и отмъщение", да снижат градуса на противопоставянето и да предприемат конструктивни действия за излизане от спиралата на ескалацията, се казва в обща декларация на страните от Групата.
Япония, която наред с Великобритания, Германия, Канада, САЩ, Италия и Франция, е част от Г-7, стана поредната страна, която призова гражданите си да напуснат Ливан с оглед на нарастващото напрежение в Близкия изток.
Напрежението в региона се увеличи след убийството на високопоставения командир от групировката "Хизбула" Фуад Шукр в Бейрут, както и на един лидерите на "Хамас" Исмаил Хания в иранската столица Техеран.
Не е ясно кога и как ще бъдат извършени атаките на Иран, но иранското ръководство и неговият съюзник "Хизбула" в Ливан многократно заявиха, че това ще се случи "в следващите няколко дни".
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин разговаря вчера с израелския си колега Йоав Галант и го увери в "желязната подкрепа на САЩ" при евентуална атака от страна на Иран, съобщи Пентагонът, цитиран от ДПА и БТА.
САЩ разполагат допълнителна военна мощ в Близкия изток като отбранителна мярка с цел деескалация на напрежението в региона, заяви заместник-съветникът по въпросите на националната сигурност в Белия дом Джонатан Файнър, цитиран от Ройтерс.
В същото време в редакционна статия британският в. "Дейли телеграф" пише, че Западът е твърде мек към Иран. Според изданието траен мир в Близкия изток е възможен само ако Техеран бъде възпрян, както трябва, и ако "Хамас" и "Хизбула" бъдат победени.
Решението на Съединените щати да разположат допълнителни изтребители и бойни кораби, които да помогнат при защитата на Израел от възможна голяма атака в непосредствено бъдеще на иранския режим, следва да бъде приветствано като адекватна и необходима мярка. Тази нова криза обаче, пише "Дейли телеграф", до голяма степен се дължи на страхливостта и непоследователността на Запада при справянето с въпросите на Близкия изток. Америка, Великобритания и Европа бяха твърде меки към иранския режим повече от десетилетие и все по-често демонстрират колебливост изцяло да подкрепят Израел след варварското нападение на терористите от "Хамас" миналата година.
След насилието от 7 октомври Западът заяви, че подкрепата му за Израел е непоклатима. Тя обаче не се оказа такава и на дело, отбелязва британският всекидневник. Миналата седмица, след убийството на лидера на "Хамас" Исмаил Хания в Техеран, което стана причина за засилване на напрежението с Иран, президентът Байдън каза, че убийството на Хания "не помага" на ситуацията в Близкия изток. По този начин бе поставена под въпрос израелската военна тактика, която е от ключово значение за защитата на Израел от една екзистенциална заплаха.
Сдържаността на Запада се дължи отчасти на страховете от по-голям регионален конфликт, които вървят в комбинация с пълната липса на кохерентна политика по отношение на региона. Продължавайки линията от времето на Обама, правителството на Байдън се показа сляпо за заплахата, идваща от Иран и неговите проксита, и си постави за приоритет да брани статуквото в Близкия изток на всяка цена.
Тази позиция обаче не е устойчива във времето, пише "Дейли телеграф". На фона на скорошните ескалации, включително атаката на "Хизбула" срещу детско футболно игрище на Голанските възвишения, вероятността войната да се разрасне и да обхване и региона на Залива става все по-голяма. Статуквото в Близкия изток не може да бъде съхранено, обобщава британското издание, на което се позова БТА.