Захарова за обвиненията на 6 държави за отравяне на Навални: Западна пропагандна измама
Точно както със случая "Скрипал": всеобхватни обвинения, медийна истерия, никакви доказателства, заяви говорителката на руското външно министерство
Чуйте статията:
Твърденията, че Алексей Навални е бил отровен с жабешка отрова, са западна пропагандна измама, заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова пред ТАСС.
Вчера Великобритания и нейните съюзници Франция, Германия, Швеция и Нидерландия изразиха убеденост, че руският опозиционер и критик на Кремъл е бил отровен със смъртоносен токсин в арктическа наказателна колония в Русия преди две години. В становището си петте страни посочват, че извършените анализи убедително показват наличието на епибатидин, изключително силен нервен токсин, отделян от някои видове отровни дървесни жаби в Южна Америка.
"Принудени сме отново да обърнем внимание на политическия спектакъл, организиран в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността от представители на Обединеното кралство и няколко европейски държави", каза Захарова.
Лондон твърди, че токсинът епибатидин е бил открит в определени проби, за които се твърди, че са свързани със смъртта на руски гражданин през 2024 г., и на това основание Русия е обвинена в нарушаване на Конвенцията за химическите оръжия, напомни тя.
"Когато резултатите от тестовете са налични, когато формулите за веществата са налични, ще има коментар", каза тя. Според дипломата, без това всички изявления и дискусии са просто изтичане на информация, целящо да отвлече вниманието от наболелите проблеми на Запада.
"Нямам вяра в подобни "заключения" от западни "експерти". Точно както със случая "Скрипал": всеобхватни обвинения, медийна истерия, никакви доказателства и множество въпроси, които прокурорите предпочитат да игнорират. И така, в крайна сметка: отрова от кожата на южноамериканска жаба или Новичок", попита Захарова.