Министрите от правителството на Южна Корея се готвят колективно да подадат оставка, съобщава южнокорейският вестник "Чосун илбо", цитиран от Ройтерс и БТА.

Тази информация се появява в медийното пространство, след като южнокорейският президент Юн Сук-йол обяви вчера, че въвежда военно положение.

Президентът отмени военното положение, след като парламентът гласува и го отхвърли.

"Чосун илбо" съобщава, че южнокорейският премиер Хан Дол-су ще се срещне с лидерите на управляващата партия и с високопоставени представители на Юн.

Президентът Юн обяви, че въвежда военното положение, за да се противопостави на "антидържавни сили" сред опонентите си. Възмутените депутати обаче гласуваха против военното положение.

Това е най-голямата политическа криза в Южна Корея от десетилетия, отбелязва Ройтерс.

По-рано основната опозиционна партия поиска оставката на Юн, като го обвини в бунт заради това, че въведе военно положение. "Въпреки че военното положение бе отменено, не е възможно да бъдат избегнати обвиненията в бунт" по отношение на президента, каза представител на Демократичната партия, цитиран от Франс прес и БТА.

Опозиционната сила призова държавния глава да подаде оставка.

Местните медии съобщиха, че шест южнокорейски опозиционни партии планират този следобед да внесат в парламента законопроект с искане за импийчмънт на президента. Възможно е предложението да се гласува на 6-и или 7 декември.

Партията на президента, която е на власт в Южна Корея, Партията на народната сила, заяви, че той трябва да даде обяснения във връзка с въвеждането на военно положение.

Администрацията на държавния глава днес заяви, че обявеното вчера от него военно положение е било оправдано и не е било в нарушение на Конституцията. От там отрекоха военното положение да е попречило на достъпа на депутатите в националния парламент.

Синият дом - резиденцията на южнокорейския президент

Снимка: AP/БТА

Най-напред Съединените щати реагираха, като заявиха, че следят с "голяма тревога" случващото се и изразиха надежда, че политическите различия ще бъдат преодолени по мирен път. Впоследствие изразиха "облекчението" си във връзка с отмяната на военното положение. 

Протест в Сеул с искане за оставката на президент Юн Сук-йол, 4 декември 2024 г.

Снимка: Kim Do-hoon/Yonhap чрез AP/БТА

"Облекчение сме от факта, че президента Юн се отказа от обявеното от него военно положение, което събуди тревога, и се съобрази с гласуването в Националното събрание да му бъде сложен край", заяви говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом.

Държавният секретар Антъни Блинкън от своя страна приветства решението на Юн да отмени военното положение.

САЩ внимателно следят случващото се през последните 24 часа и се надяват "политическите разногласия да бъде решени по мирен начин и в съответствие с върховенството на закона", се казва в изявление на Блинкън.

"Приветстваме изявлението на президента Юн, че ще отмени указа, с който обяви извънредно военно положение", изтъкна Блинкън, като заяви, че решението за отмяна на военното положение съответства на южнокорейската конституция, според която военното положение следва да бъде отменено, след като парламентът е гласувал против него.