Южнокорейската опозиция обвини управляващата партия, че е извършила втори преврат
Южнокорейският президент стана обект на наказателно дело заради обявяването на военно положение и е изолиран от собствената си партия
Южнокорейската опозиция обвини управляващата партия, че е извършила "втори преврат", като се е окопала във властта и отказва да отстрани президента Юн Сук-йол, който бе призован да подаде оставка след краткотрайното военно положение, което обяви преди шест дни, предаде АФП и БТА.
Още по темата
"Без значение как се опитват да го оправдаят, това е втори акт на бунт и втори държавен преврат, незаконен и противоконституционен", заяви Пак Чан-де, председател на групата на Демократичната партия в парламента.
Партия "Силата на народа" на Юн осуети предложението за импийчмънт срещу президента в събота вечерта, като бойкотира гласуването му в парламента. Гласуването беше обявено за невалидно поради липса на кворум.
Междувременно южнокорейският президент стана обект на наказателно дело заради обявяването на военно положение и е изолиран от собствената си партия.
Южнокорейски прокурори са образували наказателно дело, в което президентът Юн Сук-йол е посочен като заподозрян по обвинения в държавна измяна и злоупотреба с власт заради обявяването на военно положение през изминалата седмица, съобщи вчера агенция Йонхап и БТА.
Новината беше потвърдена пред журналисти вчера от Пак Се-хьон, ръководител на Върховната прокуратура в Сеул. Прокурорите са арестували и бившия министър на отбраната Ким Джон-хьон, който е обвинен, че е играл централна роля в планирането и изпълнението на обречения ход за въвеждане на военното положение, посочва в. "Файненшъл таймс".
Обявяването на обвиненията срещу Юн последва изявлението на министър-председателя Хан Дол-су по-рано вчера, че Юн ще се оттегли от управлението на държавните дела, дори и да остане на поста си.
Хан Дол-су и Хан Дон-ху, лидер на управляващата консервативна партия "Силата на народа" на Юн, заявиха по време на съвместна пресконференция вчера, че Юн "няма да участва в управлението на държавните дела, включително във външната политика", тъй като кабинетът му се стреми да се споразумее "организирано оттегляне".
"Правителството ще направи всичко възможно, за да запази доверието на нашите съюзници", заяви премиерът, който е назначен от Юн и е технократ и добави: "Най-важното е, че одобрението на правителствения бюджетен план и придружаващите го законопроекти е от ключово значение за нормалното функциониране на страната."
Резултатът от вота за импийчмънт в събота, който беше посрещнат с тревога от стотиците хиляди хора, събрали се пред парламента, вероятно ще удължи разрастващата се политическа криза в четвъртата по големина икономика в Азия, посочва "Файненшъл таймс".
Опозиционните партии обещаха да внасят едно и също искане за импийчмънт всяка седмица, докато Юн не подаде оставка или не бъде отстранен заради неуспешния си опит за въвеждане на военно положение, по време на който той изпрати войски, за да се опита да попречи на парламента да отмени указа му за военно положение.
В защита на решението на партията си да бойкотира гласуването за импийчмънт лидерът на "Силата на народа" Хан заяви, че лидерите на партията "ще се стремят към организирана оставка на Юн", за да "сведат до минимум хаоса и безредиците".
Анализатори заявиха, че стратегията на управляващата партия изглежда е да се избегне обществено разделение заради гласуването на импийчмънта, като същевременно се спечели време за подготовка на президентските избори, които ще последват оттеглянето на Юн.
Те обаче предупредиха, че сделката на партията с президента, която включваше кратко извинение по телевизията в единствената му публична изява след оттеглянето на указа за военно положение, едва ли ще потуши нарастващия обществен гняв.
Юн, който е силно проамерикански настроен и е известен с това, че изпълнени песента "Американски пай" по време на държавна вечеря във Вашингтон миналата година, организирана от американския президент Джо Байдън, възстанови връзките със съседна Япония и зае по-твърда позиция спрямо Северна Корея и Китай в сравнение с левия си предшественик Мун Дже-ин.
Западни дипломати очакват, че всеки ляв наследник ще се откаже от разрастващото се тристранно военно и политическо сътрудничество със САЩ и Япония, ще следва по-примирителна линия спрямо Северна Корея, Китай и Русия и ще изключи от дневния ред доставките на оръжия за Украйна, отбелязва "Файненшъл таймс".
Междувременно вчера южнокорейският вътрешен министър И Сан-мин също подаде оставка след фиаското на краткотрайното военно положение, обявено в началото на седмицата от президента Юн Сук-йол, съобщиха няколко местни медии, цитирани от Франс прес.
В писмото си за оставка министърът говори за своята "отговорност за това, че не е служил добре на населението и на президента", посочва всекидневникът "Чосун илбо", потвърждавайки, че Юн я е приел.