Върховният съд спря депортации. Ще се съобрази ли Тръмп
Висшите магистрати наредиха експулсирането на група венецуелци от САЩ да бъде преустановено, докато те не получат възможността да обжалват. Ако президентът не се съобрази, страната може да влезе в тежка конституционна криза
Върховният съд на САЩ спря депортациите на група венецуелци от администрацията на Доналд Тръмп. "На правителството се нарежда да не извежда от Съединените щати нито един член на групата задържани лица до по-нататъшно разпореждане на този съд", заявяват съдиите в кратко неподписано решение.
Става въпрос за над 50 души, които трябваше да бъдат отведени извън страната, вероятно в Ел Салвадор. Тръмп се позова на закон от 1798 година, за да легитимира депортацията на венецуелците, които са обвинени, че са част от криминалната организация "Трен де Арагуа". Адвокатите им настояха спешно товареното на клиентите им в автобуси, които да ги отведат до самолет, да бъде спряно, защото те не са имали възможност да оспорват решението.
Върховният съд вече отсъди този месец, че всички хора, които Тръмп депортира по стария военен закон, трябва да имат възможност да обжалват, а решението да се изпълни с необходимия съдебен контрол.
Двама от консервативните съдии във Върховния съд - Кларънс Томас и Самюел Алито - изразиха своето публично несъгласие с решението на институцията.
Ще се съобрази ли Тръмп с решението?
Решението на Върховния съд повдига въпроса доколко администрацията на Тръмп ще се съобрази с ограниченията, които ѝ се налагат от най-висшия съдебен орган в САЩ. Ако това не се случи, страната е застрашена от конституционна криза и тежък сблъсък между изпълнителната и съдебната власт.
Самият Тръмп коментира случая още преди решението на Върховния съд, като заяви, че той е бил избран, за да свърши това, а "съдиите не са били избирани".
Случаят с Килмар Абрего Гарсия
Един друг случай в Ел Салвадор вече тества лимитите на американската правосъдна система. 29-годишният Килмар Абрего Гарсия бе депортиран там, след като 10 години е живял законно в Мериленд, женен е за американка и има три деца.
Мъжът всъщност бяга от престъпните банди в централноамериканската държава и получава съответната защита на територията на САЩ. Администрацията на Тръмп признава, че депортацията му е "административна грешка". Върховният съд потвърждава, че той трябва да бъде допуснат обратно на територията на САЩ.
Но администрацията на Тръмп категорично отказва да го допусне да се върне обратно при семейството си.
Казусът с Гарсия може да се превърне в крайъгълен камък за бъдещето на американската демокрация. "Това е стрес тест за системата. Ако се провалим, никой няма да е в безопасност и САЩ ще заприлича на Унгария или Турция", коментира американският историк Доналд Ниманд пред ZDF.
Материалът е публикуван в DW