В Германия пореден сблъсък между социалдемократите и крайнодесните пред урните
Петте бивши източногермански провинции се смятат за крепост на "Алтернатива за Германия"
Започна гласуването на регионалните избори днес в германската провинция Бранденбург, която включва територията около столицата Берлин, предаде ДПА.
Вниманието е насочено върху това дали крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) ще получи най-голяма подкрепа за втори път през последния месец или социалдемократите ще останат на власт в Бранденбург.
Германската социалдемократическа партия (ГСДП) е водена от изпадналия в затруднение федерален канцлер Олаф Шолц, но излъченият от нея регионален премиер Дитмар Войдке е популярен.
Провинцията е единствената в бивша Източна Германия, която без прекъсване се управлява от представители на ГСДП от 1990 г., въпреки че партията формира коалиционни правителства, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.
Войдке - приветлив 62-годишен агроинженер, заема най-висшата длъжност в провинцията от 11 години. Отчасти благодарение на неговата персонална популярност партията навакса изоставането си от 5-6 процента от АзГ и направи надпреварата много оспорвана.
Крайнодясната партия е класифицирана от местната разузнавателна агенция в Бранденбург като предполагаема дясна екстремистка групировка, припомня ДПА.
Данните от социологическо проучване в четвъртък, извършено по поръчка на държавната телевизия Цет Де Еф показа, че АзГ води с 28% от гласовете преди днешния вот. Намерение да гласуват за ГСДП са посочили 27 на сто от запитаните. В по-ранно проучване, поръчано от другата обществена телевизия - А Ер Де, крайнодесните отново водят с 28%, следвани от ГСДП с 26-27 на сто.
Проучването на Цет Де Еф показа още, че Християндемократическия съюз (ХДС), който е основната опозиционна партия на федерално ниво, в Бранденбург получава едва 14%, докато популистката партия "Алианс на Сара Вагенкнехт" (АСВ) има подкрепата на 13 на сто.
Тази формация, която се появи на политическата сцена едва преди няколко месеца, получи много добър резултат на изборите в Тюрингия и Саксония на 1 септември, напомня ДПА. Тя комбинира леви социални политики с твърда позиция срещу миграцията и финансирането на Украйна.
Силното представяне на АзГ и АСВ са неприятна новина за Шолц, подкрепата за чиято партия бележи спад само година преди националните избори.
Ако АзГ победи в Бранденбург, това ще бъде втория път в историята от времето на нацисткото управление, когато крайнодясна партия печели местни избори в провинцията. На 1 септември партията спечели най-много гласове и в Тюрингия.
Според германската избирателна система обаче, не винаги победителят в изборите управлява провинцията. Според правилата партиите или трябва да спечелят абсолютно мнозинство, което се случва рядко, или да направят компромиси и да сключат споразумение с други парти за съвместно управление.
Към момента всички партии отказват да управляват заедно с АзГ. Това означава, че дори партията да е спечелила най-много гласове в сравнение с опонентите си, тя няма да може да управлява и ще остане в опозиция.
Петте бивши източногермански провинции се смятат за крепост на крайнодясната подкрепа в Германия, въпреки че политическият пейзаж в тях се различава, коментира ДПА. Това, което обединява източните провинции, са двата най-важни въпроса за избирателите, а именно миграцията и работните места.
Премиерът на провинция Бранденбург се опита да се дистанцира от непопулярния канцлер и като цяло избягваше да се появява с него по време на предизборната кампания, въпреки че Шолц не само живее в главния град на провинцията - Потсдам, но също е и много близо до правителствената сграда, в която работи Войдке.
Войдке заложи позицията си на карта, като заяви, че ако ГСДП не спечели изборите в провинцията, той повече няма да ръководи правителството на Бранденбург. Мнозина смятат, че това е похват за привличане на редовите избиратели към урните, но той не е лишен от риск, пише ДПА.
Все пак, дори и без Войдке, ако социологическите проучвания са точни, изглежда, че има различни възможности за съставяне на правителство от ГСДП, която се очаква да заеме първо или второ място.
Каквито и да са резултатите, провинцията едва ли ще има ново правителство в продължение на седмици, ако не и месеци, прогнозира ДПА.
Около 2,1 милиона избиратели имат право да гласуват. В парламента на провинция Потсдам обикновено има 88 депутати, но според германската избирателна система, която предвижда бонуси и компенсаторни мандати, общият им брой може да достигне 110.