Украинският генерален прокурор подаде оставка заради скандала с фалшиви инвалиди
Изявлението дойде след като Зеленски заяви, че Костин трябва да поеме политическа отговорност за ситуацията, свързана със злоупотреби за избягване на военна служба
Украинският генерален прокурор Андрий Костин подаде днес оставка след вътрешен скандал, при който десетки служители бяха обвинени, че са злоупотребили със служебното си положение, за да бъдат обявени за негодни и да избегнат военна служба, предаде Ройтерс.
Оставката беше подадена след заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна, на която беше обсъдено как да се противодейства на корупцията и вратичките за получаване на отсрочки за призоваване на служба в армията.
Генералната прокуратура на Костин наскоро беше разтърсена от обвинения срещу десетки местни служители, включително прокурори, за които се твърди, че са злоупотребили със служебното си положение, за да получат статут на инвалид.
"Главният прокурор трябва да поеме политическа отговорност за ситуацията в органите на прокуратурата на Украйна", написа президентът Володимир Зеленски в разпространено в социалните мрежи остро формулирано изявление след заседанието на Съвета за национална сигурност и отбрана.
Изявлението за оставката на Костин последва минути по-късно.
Прокурорът нарече ситуацията около фалшивите диагнози за инвалидност "очевидно неморална" и изрази съгласие с позицията на Зеленски относно необходимостта от поемане на лична отговорност.
"Установени са много срамни факти на злоупотреби в системата на прокуратурата на Украйна", заяви Костин в социалните мрежи, като добави: "Смятам, че е редно да обявя оставката си от поста главен прокурор."
Темата е болезнена в Украйна, където през последните месеци бяха мобилизирани десетки хиляди мъже, за да спрат руското нашествие в Донбас. Десетки хиляди загинаха в боевете от 2022 година досега.
Скандалът с прокурорите инвалиди
В началото на този месец украинските служби обвиниха ръководителката на Хмелницкия областен център за медицинска и социална експертиза Татяна Крупа и нейния син, заемащ ръководна длъжност в Пенсионния фонд в Хмелницка област, в незаконно обогатяване. По време на претърсванията у тях бяха открити почти 6 млн. долара в брой. По-късно бе съобщено, че около 50 прокурори от Хмелницка област са регистрирали състояние на инвалидност. Според местните издания семейство Крупа участват в схемата.
Днес, малко преди да подаде оставка, Костин съобщи, че 61 прокурори в района на Хмелницки имат документи, потвърждаващи тяхната инвалидност, което е необичайно висока цифра. Това показват първите резултати от официално разследване по този въпрос. Той отбеляза, че проверката се извършва не само в Хмелницка област, но и във всички прокурорски органи на Украйна, включително и в Главната прокуратура. Установено е, че 50 прокурори на Хмелницки са получили увреждания още преди началото на пълномащабна война.
"Много е важно да се установи при какви обстоятелства са получили увреждане, тъй като делът на такива служители в региона на Хмелницки е много висок. (...) Смятам, че всички прокурори, за които има съмнения, трябва доброволно да преминат през повторен преглед .Досега това не е направено в рамките на наказателно производство", каза Костин, цитиран от УНИАН.
Той съобщи още, че е инициирал създаването на работна група с участието на международни експерти. Групата трябва да направи цялостна оценка на ситуацията и да разработи решения за предотвратяване на подобни злоупотреби в бъдеще.
Темата е болезнена в Украйна, където през последните месеци бяха мобилизирани десетки хиляди мъже, за да спрат руското нашествие в Донбас. Десетки хиляди загинаха в боевете от 2022 година досега.
Зеленски разпореди спешна реформа
Последва указ на президента Зеленски, според който до края на годината в Украйна ще бъдат ликвидирани медико-социалните експертни комисии (МСЕК) поради системни злоупотреби при регистрацията на инвалидност, предаде УНИАН. На Министерството на здравеопазването е възложено в едномесечен срок да подготви законопроект за "спешна реформа" на системата за медико-социална експертиза. Като част от реформата Зеленски настоява за премахване на медико-социалните експертни комисии от 31 декември 2024 г. Той възлага да се разработи план за цифровизация на всички етапи на медико-социалните експертни комисии. Освен това Зеленски инструктира правителството, служителите на правоприлагащите органи и регионалните администрации да направят пълна ревизия на решенията на МСЕК за определяне на увреждането на длъжностни лица от съответните държавни органи. Ако бъдат открити нарушения, виновните да бъдат съдени. Предвижда се и ревизия на пенсиите за инвалидност, начислени на чиновниците. На Държавната гранична служба е възложено в едномесечен срок да промени правилата за преминаване на държавната граница на бивши държавни служители с увреждания.
"Проблемът не е само в това, че чиновниците стават инвалиди чрез връзки, но и че хората, които са получили реално увреждане - по-специално в битка - често не могат да получат подходящия статут и справедливи обезщетения. Правителството има малко време да поправи това", посочи Зеленски.