Двама заместник-председатели на Консервативната партия на британския премиер Тереза Мей - Бен Брадли и Мария Колфилд - подават оставка заради предложенията на министър-председателя за Брекзит, съобщи анонимен правителствен източник, цитиран от Ройтерс и БТА.

Информацията беше изнесена по-рано от политическия редактор на Би Би Си Лора Кънсбърг.

"Двама заместник-председатели на торите, Бен Брадли и Мария Колфилд, подават оставка в знак на като протест срещу плана от Чекърс", написа Кънсбърг в Туитър.

"Може и да не сте чували за тях, но това е предупреждение от недоволните тори, че са в състояние да продължат да нанасят щети на премиера, ако не промени курса."

Правителството на Тереза Мей се събра на първото си заседание след назначаването на нови министри на външните работи и по въпросите на Брекзит, ден след като кабинетът беше разтърсен от оставките на двама видни опоненти на последните предложения на Мей, свързани с напускането на ЕС, предаде ДПА.

Новият външен министър Джереми Хънт и министърът по въпросите на Брекзит Доминик Рааб присъстваха на заседанието, заменяйки предшествениците си Борис Джонсън и Дейвид Дейвис, които напуснаха постовете си в понеделник заради несъгласие с предложения от Мей вариант на Брекзит.

След заседанието Мей написа в Туитър, че то е било ползотворно и очаква натоварена седмица. Министър-председателката прибави и подкрепата си за английския национален отбор по футбол преди утрешния полуфинален мач срещу Хърватия.

Изглежда Мей успява да отклони непосредствената заплаха за лидерството, но е подложена на натиск от Джонсън, Дейвис и други консерватори - привърженици на твърдия Брекзит, да втвърди предложенията си, нещо, което тя заяви в понеделник, че няма да направи, посочва ДПА.

След правителственото заседание министърът на околната среда Майкъл Гоув, който е бивш съюзник на Джонсън и застъпник за Брекзит, каза пред репортери, че стои "100 процента" зад плана на Мей и "въобще не обмисля" да подава оставка.

По-рано министърът на правосъдието Дейвид Гок каза по радио Би Би Си, че и двете страни в Консервативната партия се нуждаят от компромис, ако Великобритания иска да постигне споразумение с ЕС за излизането си от общността.

Джонсън заяви, че не може да приеме новия план на Мей и се опасява, че "мечтата за Брекзит умира".

Дейвис каза, че има усещането, че Мей се отказва от прекалено много неща, и то прекалено лесно", макар че подкрепи оставането й на премиерския пост.

По-малко от девет месеца преди окончателното напускане на ЕС Мей се придържа към плана си за "благоприятен за бизнеса Брекзит", подчертава Ройтерс.

Германският канцлер Ангела Меркел приветства изготвените от правителството на Тереза Мей предложения по излизането на Великобритания от ЕС. Меркел заяви, че те са придвижили процеса на Брекзит "с цяла стъпка напред".

"Оставаме европейци, дори и да не сме в общ Европейски съюз", каза Меркел на заключителната пресконференция на срещата на върха за Западните Балкани в Лондон, а до нея стоеше Мей.

"Чрез представената от Великобритания бяла книга (за Брекзит) беше направена цяла стъпка напред и ние като 27 (членки на ЕС) ще изработим становище и ще излезем с единен отговор. Но е добре, че предложенията са на масата - толкова мога да кажа засега, без да навлизам в подробности", добави канцлерът.

На свой ред президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи пред журналисти във военната база "Андрюс" край Вашингтон, преди да замине за Европа, че по време на посещението си във Великобритания тази седмица може да се срещне и с вече бившия британски външен министър Борис Джонсън.

"Борис Джонсън е мой приятел. Той се отнася изключително добре към мен и активно ме подкрепя. Вероятно ще разговарям с него, когато пристигна там (в Обединеното кралство). Борис Джонсън ми харесва, винаги ми е харесвал", отбеляза преди заминаването си за Брюксел президентът на САЩ, цитиран от пресслужбата на Белия дом.

Тръмп подчерта, че британците са тези, които ще решат дали министър-председателката Тереза Мей да остане на власт.