Цензура за коронавируса: Крила ли е властта в Китай 6 дни заразата?
"Наистина ли вярвате на онези данни в тази огромна страна, наречена Китай", пита Тръмп
Укрила ли е държавната комунистическа власт на Китай първо от народа си, а после и от света опасността, която е била отчетена още в началото от появата на коронавирус, който се появи първо в град Ухан. Това анализира Асошиейтед прес, сравнявайки случая с Чернобил.
Шест дни китайското държавно ръководство не е обявило, че в 11-милионния Ухан не са били предприети никакви мерки, а милиони хора от града са тръгнали да пътуват, за да празнуват Китайската Нова година.
През това време в града, откъдето тя тръгна, 11-милионния Ухан, столица на провинция Хубей, е имало угощение за десетки хиляди хора, а милиони са тръгнали да пътуват, за да отбележат Лунната нова година.
3 000 души са били заразени в Ухан за тези 6 дни - между 14 и 20 януари, според международни документи, с които АП разполага.
Според лекари, ако китайското правителство е съобщило, случаите в света е можело да бъдат с 2/3 по-малко.
Националният център за контрол на заболяванията в страната не е регистрирал случаи (докладвани) от местни служители, идвали в продължение на две седмици.
Китайското правителство многократно отрича да е крило информация в първите дни и обяви, че е докладвало за епидемията пред Световната здравна организация веднага. Документи обаче показват, че е имала поверителна телеконференция с ръководителя на Китайската национална комисия по здравеопазване Ма Сяоуей, който е казал, че ситуацията е сложна и опасна, което е предадено до върховете на властта.
Експерти анализират и кога е предадена информацията, че коронавирусът може да се предава от човек на човек, според лекари, които вече са лекували пациенти.
Националната комисия по здравеопазване също разпространила инструкции в 63 страници към провинциалните здравни служители, с които АП разполага. Те нареждат на здравните ръководители в цялата страна да следят съмнителни случаи и лекари и медицински сестри да започнат да използват защитни средства - за тях пишело "да не се разпространяват в интернет" и "да не бъдат публично оповестявани".
Публично обаче длъжностните лица продължиха да омаловажават заплахата, сочейки към 41 случая, оповестени по това време.
На 20 януари президентът Си публикува първите си публични коментари за вируса, казвайки, че епидемията "трябва да бъде взета сериозно".
На пресконференция в САЩ днес американският президент Доналд Тръмп също постави под съмнение и данните, предоставяни от Китай относно броя на заразените и починалите от новия коронавирус. "Наистина ли вярвате на онези данни в тази огромна страна, наречена Китай", попита американският президент.
"Ние съобщаваме всичко, съобщаваме за заразените и отчитането ни е добро. Съобщаваме за всяка смърт", увери той.
Тръмп коментира и произхода на коронавируса и обяви, че правителството му се опитва да установи дали коронавирусът идва от лаборатория от Ухан. Телевизия Fox News, известна с близостта си до Тръмп, предаде вчера, че SARS-CoV-2 идва от лаборатория в Ухан. През февруари Китайският държавен институт за вирусологични изследвания в Ухан категорично отрече съобщенията, че коронавирусът е създаден в негова лаборатория.
Преди дни пък Китай наложи ограничения върху публикуването на академични изследвания за произхода на новия коронавирус, съобщи CNN. Директивата била всички академични проучвания за Covid-19 ще подлежат на допълнителна проверка преди да бъдат предадени за публикуване. Проучванията за произхода на този вирус ще бъдат проверявани допълнително и трябва да получат одобрението на представители на централната власт. Документът първоначално беше публикуван на сайта на Fudan University в Шанхай - един от водещите университети в Китай. Няколко часа по-късно страницата на университета е паднала.
China University of Geoscience в Ухан също публикува подобна бележка за цензурата. Впоследствие информацията е изтрита.