Тайван съобщи за засилена военна активност на Китай
Пекин обяви, че островната държава е представила манипулативно прекъсването на подводен кабел, преди да се изяснят фактите
Министерството на отбраната на Тайван съобщи за засилена военна активност от страна на Китай във вчерашния ден, предаде Ройтерс.
Самоуправляващия се демократичен остров, който е смятан от Пекин за китайска територия, вчера заяви, че китайската армия е създала зона за "учебни стрелби" в югозападната част на Тайванския проток, край големите крайбрежни населени центрове Гаосюн и Пинтун.
Правителството на Тайван осъди този ход като опасен, провокативен и заплаха за полетите и корабоплаването, като добави, че не е било уведомено за учението. От китайска страна все още няма коментар по въпроса.
В ежедневната си сутрешна актуализация на китайските военни дейности през предходните 24 часа, министерството на отбраната на Тайван заяви, че е идентифицирало 45 китайски военни самолета и 14 военноморски кораба около острова, включително седем кораба в декларираната от Китай зона за учения, на 40 морски мили от Тайван.
В придружаваща информацията карта тайванското министерство показа местоположението на зоната на ученията, която според него се простира на 70 морски мили дължина и 20 морски мили широчина, макар и отвъд териториалните води на Тайван.
Двама високопоставени тайвански служители са казали пред Ройтерс при условие за анонимност, че не е засечена бойна стрелба в китайската зона за учения и не е имало допълнителна ескалация на военното напрежение.
Китай обяви, че Тайван е представил манипулативно прекъсването на подводен кабел, преди да се изяснят фактите
Китайското правителство каза днес, че Тайван е представил манипулативно случай с предполагаемо китайско участие в най-скорошната повреда на подводен комуникационен кабел в Тайванския проток, предадоха Ройтерс и БТА.
Според Пекин Тайпе разпространява клевети, преди фактите да се изяснят, допълва агенцията.
Ройтерс припомня, че Тайван, който е смятан от Китай за китайска територия, многократно се оплаква от подривни действия на Пекин в "сивата зона" около демократично самоуправляващия се остров.
Бреговата охрана на Тайван информира, че вчера е задържала свързан с Китай товарен кораб, след като е бил прекъснат намиращ се в близост до плавателния съд подводен кабел към островите Пънху в Тайванския проток.
"При положение, че основните факти и хората, отговорни за инцидента, все още не са изяснени, Демократичната прогресивна партия умишлено преувеличава ситуацията в опит за политическа манипулация, която няма да ѝ спечели обществена подкрепа", каза говорителката на китайската правителствена служба за Тайван Чжу Фънлян, визирайки управляващата партия на тайванския президент Уилям Лай.