Тълпи пред военния затвор в Дамаск, обявиха награда срещу данни за тайните му входове
Смята се, че в "Сайдная" лишени от свобода са държани в подземни килии и изтезавани. Българското МВнР търси възможности за безопасно напускане на страната на наши сънародници
След като режимът на бившия сирийски президент Башар Асад беше свален от бунтовници в неделя, в столицата Дамаск продължават усилията за освобождаване на затворници.
Сирийската гражданска защита, известна още като "Белите каски", съобщи, че е разположила специализирани екипи за спешна помощ в прочутия затвор "Сайдная" след съобщения, че затворници са държани и изтезавани в подземни килии.
BBC съобщава за огромни тълпи пред затвора, докато следователи трескаво търсят скрити клетки. Смята се, че хиляди сирийци са изчезнали при режима на Асад. Групата на Асоциацията на задържаните и изчезналите в затвора "Сайдная" (ADMSP) настоява, че в затвора "не са останали задържани".
Какво се знае за затвора "Сайдная"
Военният затвор се намира в недостъпен комплекс на 25 км от столицата, близо до древния манастир Саидная, където християни и мюсюлмани се молят заедно. Мястото е с повишено ниво на охрана и е недостъпно за журналисти и правозащитни организации.
През 2017 г. "Амнести интернешънъл" обвини Дамаск в масови екзекуции, като правозащитната организация написа в доклад, че поне веднъж седмично групи по 20 до 50 затворници са били съдени по бързата процедура, бити и след това обесвани посред нощ в най-дълбока тайна.
"В тези процеси те остават с вързани очи. Не знаят кога и как ще умрат, докато окачат въжето на врата им", се казва в доклада. "Амнести" се позовава на разговори с 84 очевидци, сред които надзиратели, затворници, адвокати и съдии. Според тях повечето жертви са били цивилни, смятани за опоненти на режима на президента Башар ал Асад. Други са били бивши военни, заподозрени в измяна на режима. От тях били изтръгвани признания с изтезания.
Екзекутираните затворници били погребвани в масови гробове извън столицата, а семействата им били държани в неведение за съдбата им.
Режимът на Асад отрече обвиненията още през 2017 г.
На свой ред Министерството на правосъдието на Сирия тогава отвърна, че тези обвинения "целят единствено да оклеветят Сирия в международните кръгове след победите на сирийската армия над терористите и помиренията, които се постигат в страната".
През декември 2016 г. правителствените сили, подкрепени по въздух от съюзника си Русия, прогониха бунтовниците от източните части на Алепо и възстановиха пълен контрол над града, Пробивът се смяташе за най-голямата победа на Асад в продължилия близо шест години конфликт.
3000 долара за надеждна информация за тайните входове на затвора
"Белите каски" казват, че досега "не са намерили нито една от тайните врати, за които се говори", но ще продължат да търсят с помощта на хора, "които знаят входовете на затвора и тайните проходи", съобщи "БиБиСи".
Сирийската гражданска защита обяви и и награда от 3000 долара на всеки, предоставил информация, която да доведе до идентифицирането на тайни затвори, използвани преди това от режима на Асад.
В публикация в X тя се обръща специално към бившите служители по сигурността и работещите в клоновете на сигурността и ги уверява, че самоличността им ще остане поверителна. "Белите каски" също така молят семействата да не копаят в самите затвори, тъй като това може да доведе до унищожаване на веществени доказателства, необходими за "подпомагане на усилията на правосъдието".
Русия разполага с две военни бази в Сирия, ще преговаря за тях
След светкавичното настъпление на бунтовническия съюз, оглавяван от ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам", бивш клон на "Ал Кайда" в Сирия, дългогодишният сирийски президент Башар Асад избяга в Русия, което повдигна въпроси за две стратегически важни руски военни съоръжения в страната.
По-рано днес Кремъл заяви, че е твърде рано да се каже какво ще бъде бъдещето на руските военни бази и уточни, че това ще е предмет на обсъждане с тези, които ще дойдат на власт, предаде Ройтерс.
"Все още е рано да се говори за това", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, когато бе попитан за бъдещето на базите. "Разбира се, в момента се прави всичко необходимо и всичко възможно, за да се влезе във връзка с тези, които могат да се занимават със сигурността. И, разбира се, нашите военни също вземат всички необходими предпазни мерки", каза Песков.
Русия разполага с две военни бази на територията на Сирия - военновъздушна база в Хмеймим в сирийската крайбрежна провинция Латакия и военноморска в град Тартус, на Средиземно море.
Песков потвърди, че Асад е получил убежище в Русия, като заяви, че решението за това е било взето от президента Владимир Путин. Песков не даде подробности за конкретното местонахождение на Асад, и подчерта, че руският президент няма планирана среща с него.
В по-общ план, подчерта Песков, Кремъл вижда неспокойна международна ситуация с висок потенциал за конфликт. "Виждаме ситуацията около Украйна, виждаме много противоречиви изявления в това отношение, виждаме нарастващ потенциал за конфликт в други региони, можем да кажем в горящия Близък изток", каза Песков.
Вчера избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп призова за незабавно прекратяване на огъня и преговори между Киев и Москва, за да се сложи край на т. нар. от него лудост.
Кремъл заяви, че Русия е отворена за преговори, но те трябва да се основават на споразуменията, постигнати в Истанбул през 2022 г., и на настоящата ситуация на бойното поле, където руските сили напредват с най-бързите си темпове от първите дни на войната в началото на 2022 г. Путин неведнъж е заявявал, че за да се сключи мирно споразумение, Украйна не трябва да се присъединява към НАТО, а четирите украински области, които Москва обяви за анексирани, трябва да останат под руски контрол, отбелязва Ройтерс.
Израел е унищожил "химически оръжия" в Сирия
В същото време външният министър на Израел Гидеон Саар потвърди, че през последните дни страната му е нанесла удари с цел унищожаване на "химически оръжия" в Сирия, за да предотврати попадането им в ръцете на радикалните ислямистки бунтовници, предаде Франс прес.
"Тези, които се противопоставят на Дамаск днес, се ръководят от екстремна идеология на радикалния ислям и затова атакувахме стратегически оръжейни системи в Сирия като остатъци от химически оръжия или ракети с голям обсег на действие, за да не попаднат в ръцете на екстремисти", каза Саар на пресконференция в Йерусалим, цитиран от БТА.
"Що се отнася до новите господари на Дамаск и предвид миналото им, очакванията ни са реалистични и ще следим мерките и действията, които предприемат", заяви израелският външен министър. "Единственото нещо, което ни интересува, е сигурността на Израел и неговите граждани", добави той.
Освен ударите по Сирия, в последните дни Израел издаде заповед армията да поеме контрола над буферната зона на сирийска територия, която е на границата с окупираната и анексирана от Израел част от Голанските възвишения.
По данни на Сирийския център за наблюдение на правата на човека Израел е нанесъл снощи няколко удара по военни позиции и складове за оръжие в няколко региона на Сирия след бягството на Башар Асад.
МВнР търси начини сънародниците ни да напуснат безопасно Сирия
Междувременно у нас от МВнР съобщиха, че се търсят възможности за безопасно напускане на Сирия от български граждани, които са заявили желание. От ведомството допълниха, че продължават да следят с повишено внимание развитието на обстановката в страната.
Във връзка с продължаващата усложнена ситуация със сигурността в Сирия и случаите на възникване на масови безредици, от външното министерство настоятелно призовават българските граждани, пребиваващи в страната, да избягват обществени места и по възможност да не напускат домовете си.
"Призоваваме всички да уважават суверенитета и териториалната цялост на Сирия, заяви по-рано говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпроси, свързани с падането на режима на Асад. "Рано е да се каже какви биха могли да бъдат последиците в областта на миграцията и сигурността", посочи той и отбеляза, че тези въпроси ще бъдат обсъдени на предстоящото на 16 декември заседание на външните министри от ЕС в Брюксел.
Говорителят отбеляза, че ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам", бивш клон на "Ал Каида" в Сирия, довела до падането на Асад, е определена като терористична организация и ЕС засега не предвижда контакти с нейни представители.