Световната здравна организация (СЗО) продължи действието на глобалната извънредна ситуация заради коронавируса, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

На годишното заседание на Изпълнителния съвет на организацията нейният генерален директор Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че светът "сега несъмнено се намира в доста по-добра ситуация", отколкото преди година, когато разпространението на силно заразния вариант Омикрон на вируса беше в своя пик.

Той предупреди, че за последните осем седмици най-малко 170 000 души по света са починали от коронавируса.

Ръководителят на СЗО призова за пълна ваксинация на рисковите групи, увеличаване на тестването и по-ранно използване на противовирусните препарати. Тедрос апелира и за разширяване на лабораторните мрежи и за борба с "дезинформацията" за пандемията.

"Продължаваме да се надяваме, че до догодина светът ще съумее да сведе до минимум хоспитализациите и смъртността от ковид", каза той.

Тедрос направи изказването си след като малко преди това СЗО огласи заключенията от доклада за пандемията на своя Комитет за извънредните ситуации, според който по света са поставени около 13,1 млрд. дози ваксина срещу COVID-19, отбелязва АП. В изнесените данни се допълва, че близо 90 на сто от медиците в световен мащаб са имунизирани, а почти 80 процента от хората над 60-годишна възраст са ваксинирани с поне една доза.

Светът е изключително неподготвен за бъдещи пандемии

Междувременно Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец предупреди в доклад, че светът е "опасно неподготвен" за бъдещи пандемии.

Федерацията призова до края на годината държавите да преразгледат и обновят плановете си за подготовка.

В Световния доклад за бедствията от 2022 г. федерацията каза, че "всички страни остават опасно неподготвени за бъдещи епидемии", въпреки че ковид отне живота на повече хора, отколкото което и да е земетресение, суша или ураган в историята.

"Следващата пандемия може да е съвсем близо. Ако преживяното с ковид не ни накара да се подготвим по-добре, какво би ни накарало?" каза Джаган Чапагейн, генерален секретар на федерацията, която представлява най-голямата мрежа за справяне с бедствия в света.

"Няма да има извинение за липсата на готовност след преживяното през тези три ужасни години".

Докладът гласи, че до края на 2023 г. държавите трябва да преразгледат законодателството си, за да са сигурни, че съответства на тяхната готовност за бъдещи пандемии. До следващата година трябва да се приемат нови споразумения и обновени международни здравни регулации, които да инвестират повече в готовността на местните общности.

Докладът препоръчва също държавите да увеличат финансирането за здравеопазването си с един процент от брутния вътрешен продукт и глобалното финансиране на здравеопазването с поне 15 милиарда долара на година, като Чапагейн определи това като "добра инвестиция".

"Важното е да има политическо желание да се направи това", каза той и допълни, че ако има такова, то всички тези препоръки е възможно да бъдат изпълнени.