Не всички хора, които са преболедували коронавирус, имат антитела и имунитет срещу вируса. Това обяви късно снощи СЗО след пресконференция в централата на организацията в Женева.

"Пораждат се опасения, че пациентите може да не развиват имунитет, след като оздравеят от COVID-19, коментира д-р Майк Райън, изпълнителен директор на програмата за извънредни ситуации на СЗО", цитиран от CNBC.

"Има много причини, поради които може да се види реактивиране на инфекцията, или ще е същата, или с друг инфекциозен агент", каза още д-р Райън.

От СЗО са категорични, че нямат отговори на въпроса дали човек, който е изкарал вируса, не се заразява отново.

Д-р Мария ван Керкхове обясни за проучване на преболедували вируса в Шанхай, при които се установява, че нямат имунитет.

Вчера от Южна Корея също съобщиха за 91 случая на хора, които са преболедували коронавирус и тестовете им отново са положителни.

Днес проф. Венцислав Мутафчийски също коментира на брифинга на Националния кризисен щаб: "Не е доказано дали вирусът не се връща и дали към него се създава траен имунитет", каза той и даде пример с трима изписани пациенти, които са били върнати отново за лечение във ВМА.

Интересен аспект на конференцията в Женева отбелязва BBC. Агенцията цитира д-р Давид Наваро от Световната здравна организация, който е категоричен, че коронавирусът няма да си отиде в рамките на тази година.

Затова: "Носенето на маски на обществени места ще се превърне в норма и всички ще трябва да свикнем с новите реалности. Ще се наложи на обществата да се адаптират към новата реалност и да живеят в условията на пандемията, която скоро няма да си отиде", каза д-р Наваро.

По отношение на световния недостиг на маски д-р Наваро препоръча те да се ползват с приоритет от лекарите и здравните работници и едва след тях - да се осигуряват за всички останали.

ИЗБРАНО