Сирийските бунтовници превзеха днес ключовия град Хама, постигайки важна победа след мълниеносната си офанзива в Северна Сирия, като нанесоха още един удар на президента Башар Асад и неговите съюзници - Русия и Иран, предаде Ройтерс.

Сирийската армия обяви, че се оттегля извън града, "за да защити живота на цивилните и да избегне улични боеве" след, по думите ѝ, интензивни сблъсъци.

Бунтовниците заявиха, че възнамеряват да продължат офанзивата си на юг към Хомс - голям кръстопътен град в Сирия, който свързва столицата Дамаск със северната част на страната и средиземноморското крайбрежие.

"Вашето време дойде", написа щабът на бунтовниците в социалните мрежи и призова жителите на града да се вдигнат на бунт срещу властите.

Телевизия "Ал Джазира" публикува кадри, на които според нея се виждат бунтовници в Хама, някои от които поздравяват цивилни близо до кръстовище, докато други се придвижват с военни автомобили и мотопеди.

Бунтовниците превзеха миналата седмица най-големия град в Северна Сирия - Алепо и оттогава напредват на юг от техния анклав в провинция Идлиб в Северозападна Сирия. От два дни около селата в близост до Хама се водят ожесточени боеве.

Падането на Хама, която беше под контрола на правителството по време на гражданската война, предизвикана от въстанието срещу Асад през 2011 г., изпраща шокови вълни към Дамаск и опасения, че офанзивата на бунтовниците ще продължи на юг.

Хама се намира на повече от една трета от разстоянието от Алепо до Дамаск и превземането ѝ би осуетило всякакъв бърз опит на Асад и неговите съюзници за контраофанзива срещу завзетите от бунтовниците позиции, отбелязва Ройтерс.

Напредъкът на бунтовниците към Хомс, който се намира само на 40 километра от Хама, междувременно може да прекъсне връзката на Дамаск с района на средиземноморското крайбрежие, което е бастион на алауитската секта на Асад и където Русия е разположила военноморска и военновъздушна база.

Хама също така е ключова за контрола на два важни града, населявани от големи религиозни малцинствени общности: Мухрада, където живеят много християни, и Саламия, населена с много мюсюлмани исмаилити, посочва Ройтерс.

Въпреки че Хама досега не е била превземана от бунтовниците по време на конфликта, исторически тя е център на опозицията срещу управлението на семейство Асад.