Седем загинали в Судан след военния преврат
Магазините са затворени, в града не работят никакви услуги
Телекомуникациите в Судан днес бяха прекъснати, съобщи Ройтерс, позовавайки се на свой журналист на терен. Това стана ден, след като военните в страната превзеха властта чрез преврат, при който, според информация на здравното министерство, са загинали седем души при сблъсъци между улични демонстранти и войници.
Още по темата
Все още няма официално потвърждение за прекъснатите телекомуникации.
След една като цяло спокойна нощ, тази сутрин животът в столицата Хартум е застинал.
Магазините са затворени, в града не работят никакви услуги, а някои пътища остават блокирани от военните.
Лидерът на преврата генерал Абдел Фатах Бурхан разпусна управляващия Суверенен съвет на Судан, в който участваха военни и цивилни. Суверенният съвет на Судан трябваше да преведе страната към демокрация, след като преди две години дълго управлявалия авторитарен лидер Омар ал Башир бе свален чрез масови протести.
Бурхан обяви извънредно положение в цялата страна и призова въоръжените сили да защитят сигурността и безопасността в страната. Той обеща да свика избори през юли 2023 г. и тогава да предаде властта на цивилно правителство, избрано от гражданите.
Събитията в Судан са огледало на това, което се случва в няколко арабски държави, в които армията укрепи влиянието си след поредица народни бунтове.
Асоциацията на суданските професионалисти - коалиция на активисти, участвала в бунта срещу Башир, призова за стачка. Призивът за общонационална стачка звучеше и по говорителите на джамиите в Хартум.
Суданското министерство на информацията, което все още е лоялно към отстранения премиер Абдала Хамдок, съобщи в профила си във "Фейсбук", че преходната конституция дава единствено на премиера правото да обявява извънредно положение и че действията на военните са престъпление.
"Хамдок все още представлява легитимната преходна власт", се казва в съобщението.
Министерството на информацията каза още, че Хамдок, който е икономист и бивш високопоставен служител на ООН, е бил задържан и отведен в неизвестна посока, след като е отказал да направи изявление в подкрепа на превземането на властта от военните.
Правителствата на САЩ, Великобритания и Норвегия осъдиха преврата в Судан и заявиха, че са дълбоко загрижени за ситуацията в страната.
В обща позиция, разпространена от Държавния департамент на САЩ, те призоваха силите са сигурност да освободят лицата, които са били арестувани незаконно.