САЩ втвърдяват още повече външната си политика
Американският държавен секретар обеща "най-тежките санкции в историята", ако иранското правителство не промени курса си. В последните дни САЩ засилиха натиска, освен към Иран, но и към Венецуела, Северна Корея, Русия
Скъсването на ядрения пакт с Иран е първа стъпка от дълъг и болезнен процес, който САЩ започват и който според някои е заговор за събаряне на властта в Техеран, пишат медиите по света.
САЩ замениха преговорите с Иран с диктат, пише в. "Монд", цитиран от БТА.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо използва вчера първата си голяма реч за външната политика, за да отправи твърдолинейно послание, в което поиска от Иран да промени кажи-речи напълно поведението си на световната сцена, пише в. "Ню Йорк таймс".
Натискът едва започва. Скъсването на ядрения пакт с Иран е първа стъпка от дълъг и болезнен процес, който има за цел да върже ръцете и краката на режима на аятоласите, пише в. "Паис". САЩ въобще не възнамеряват да предоговарят споразумението от 2015 г., а искат да сключат ново, което да съдържа окончателен отказ от страна на Иран от каквито и да са ядрени амбиции, закриване на програмата за балистични ракети и край на експанзионизма в Близкия изток, добави испанското издание.
Част от дванайсетте американски искания, които Техеран трябва да изпълни, се отнасят за ядрения въпрос. Те се простират далеч отвъд пределите на умиращото споразумение, което иначе е смятано за най-стриктното в историята на борбата срещу ядреното разпространение. Но най-фрапантните искания се отнасят за регионалното влияние на Иран, от който САЩ искат да се разпорежда само в собствените си граници, добави "Монд".
САЩ избраха да приложат политика на "максимален натиск" върху Иран, както направиха със Северна Корея. Вашингтон смята, че е принудил режима на Ким Чен-ун да смени тона и да започне диалог с Южна Корея. В този случай обаче администрацията се ползваше с голяма международна подкрепа, изразяваща се в санкции, приети от ООН. Отказвайки да признае, че в Иран има и умерени политици като президента Хасан Рохани и външния министър Мохамад Джавад Зариф, американският държавен секретар събуди отново подозрения за американски заговор за дестабилизиране и събаряне на режима в Техеран, пише френският вестник.
В ролята на дразнител
Майк Помпейо обеща вчера по-дълбока подкрепа за Грузия в областта на сигурността и икономиката и призова Русия да изтегли войските си от Абхазия и Южна Осетия по силата на споразумението за прекратяване на огъня от 2008 г.
"САЩ недвусмислено осъждат руската окупация на грузинската земя, каза Помпейо при откриването на годишната среща на американо-грузинското стратегическо партньорство, провеждаща се във Вашингтон.
"Руската силова инвазия на Грузия е ясно нарушение на международния мир и стабилност", допълни той. Помпейо припомни, че политиката на САЩ е да подкрепя евентуално членство на Грузия в НАТО.
Грузинският премиер Гиорги Квирикашвили каза, че американската подкрепа за мирно решение на руското присъствие в Грузия "е от най-висша степен на важност за нашата страна и за регионалната стабилност". Той допълни, че членството на Грузия в алианса ще бъде "ясна добавена стойност за евроатлантическата сигурност".
На "венецуелския фронт"
Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова днес венецуелското правителство да "проведе свободни и честни избори", след като президентът Николас Мадуро бе преизбран във вот, който по-голямата част от международната общност порица, предаде Ройтерс.
Призоваваме режима на Мадуро да възстанови демокрацията, да проведе свободни и честни избори, да освободи незабавно и безусловно всички политически затворници, да сложи край на репресиите и икономическите лишения срещу народа на Венецуела, посочва Тръмп в изявление.
Американският държавен глава подписа по-рано указ за налагане на нови икономически санкции срещу Венецуела.
Ким да внимава да не направи нова грешка
Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс предупреди севернокорейския лидер Ким Чен-ун да не се опитва да разиграва американския държавен глава Доналд Тръмп, ако двамата се срещнат при ппланираната среща на 12 юни. Пенс заявява това в извадки от инвервю за телевизия "Фокс", цитирани от ДПА.
"За Ким Чен-ун ще бъде голяма грешка да мисли, че може да разиграва Доналд Тръмп", казва Пенс на фона на засилващите се опасения, че срещата може да се окаже срамен провал за Тръмп, ако той не успее да накара Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия.
Пенс допълва, че е "безспорно", че Тръмп е подготвен да се оттегли от срещата, която според плановете трябва да се проведе в Сингапур.
Не мисля, че президентът Тръмп мисли за пиар-а, той мисли за мира, допълва вицепрезидентът.
Северна Корея заяви миналата седмица, че ще се откаже от срещата, ако САЩ настояват за пълната й денуклеаризация.
За Тръмп, който е уверен във възможностите си да постига големи сделки, се твърди, че е попитал съветниците и съюзниците си дали все пак да участва в срещата предвид промяната в тона на Пхенян.
Очаква се Тръмп да обсъди срещата с южнокорейския президент Мун Дже-ин, който по-късно днес ще посети Белия дом.
Паметната среща е овековечена, все пак
Белият дом е изсякъл паметни монети в чест на първите в историята американско-севернокорейски преговори на върха, планирани за 12 юни, предаде ТАСС.
На монетите са изобразени профилите на президента на САЩ Доналд Тръмп и лидера на Северна Корея Ким Чен-ун на фона на националните знамена. Около тях има надписи "Президент Доналд Дж. Тръмп" и "Върховен лидер Ким Чен-ун", отдолу е годината 2018-а, а отгоре - надпис "мирни преговори" на корейски. По най-външния периметър са разположени надписи на английски "Съединени американски щати", "Мирни преговори" и "Корейска народно-демократична република".