САЩ са казали на Русия, че са готови да предоставят на Кремъл начин да проверява, че в базите на НАТО в Полша и Румъния няма разположени крилати ракети "Томахок", ако Москва е готова да сподели аналогична информация за ракети в някои руски бази, предаде Ройтерс. Информацията е на агенция "Блумбърг".

Руският президент Владимир Путин изрази притеснения за заплахата от базите за противоракетна отбрана на НАТО в Румъния и Полша. Предложението на САЩ се опитва да отговори на тези опасения и да намали напрежението, свързано със струпването на руски войски по руско-украинската граница. Москва отрича да има намерение за нашествие в съседната страна.

Прессекретарят на американският президент Джо Байдън Джен Саки заяви на пресконференция, че САЩ не смятат да въвеждат превантивни санкции срещу Русия, защото смятат заплахата от такива санкции за важен лост за натиск, предаде ТАСС, като отбеляза, че налагането на подобни санкции иска украинския президент Володимир Зеленски.

САЩ поискаха освен това от Съвета за сигурност на ООН да обсъди последното извършено от Северна Корея ракетно изпитание на закрито заседание утре, съобщава Асошиейтед прес, като се позовава на анонимни дипломатически източници.

Изпитаната в неделя ракета със среден обсег може да достигне американската територия Гуам. Представители на Белия дом вече заявиха, че смятат, че целта на Пхенян е да получи облекчаване на наложените санкции.

Изпитанието на ракета "Хвасонг-12" в неделя беше най-голямото от 2017 г. насам. През последните месеци Северна Корея изпробва различни оръжейни системи и заплаши да омени четиригодишния мораториум върху провеждането на по-сериозни изпитания на оръжия като ядрени бомби и междуконтинентални балистични ракети.