Съединените щати са обменили с Украйна разузнавателна информация за местоположението на руския ракетен крайцер "Москва" преди удара, при който военният кораб беше потопен, предаде Асошиейтед прес.

Американско длъжностно лице заяви вчера, че Украйна сама е взела решение да стреля и да потопи флагмана на руския Черноморски флот, използвайки собствените си противокорабни ракети. Заради руските атаки от морето срещу украинските брегове САЩ са предоставили на Киев "разузнавателна информация", която включва местоположението на руски военни кораби, каза пожелалият анонимност източник.

Той заяви, че САЩ не са знаели предварително, че Украйна планира да нанесе удар по "Москва". Телевизия Ен Би Си първа съобщи за американската роля в потопяването на кораба.

Администрацията на Байдън увеличи обмена на разузнавателна информация с Украйна, наред с доставките на оръжия и ракети, за да ѝ помогне да отблъсне руското нашествие. Разкриването на американската подкрепа за удара по "Москва" идва в момент, когато Белият дом е подложен на натиск от страна на републиканците да направи повече в подкрепа на украинската съпротива и когато социологическите проучвания показват, че американците се питат дали президентът Джо Байдън е достатъчно твърд към Русия.

Откакто руският президент Владимир Путин нареди на руските сили да нахлуят в през февруари, Белият дом се опитва да балансира между подкрепата за Украйна, която е демократичен съюзник, и това да не направи нещо, което би провокирало пряка война между Русия и НАТО, отбелязва АП.

Междувременно Киев съобщи, че близо 500 души са били изведени през последните дни от обсадения и бомбардиран от руснаците град Мариупол, съобщиха украинските власти, предаде Франс прес

"Успяхме да евакуираме близо 500 цивилни", заяви в "Телеграм" началникът на президентската канцелария Андрий Ермак. "Днес ще се фокусираме върху "Азовстал", уточни за АФП вицепремиерката Ирина Верешчук. В металургичния завод са останали около 200 цивилни.

Американското министерство на отбраната пък отрече да е предавало разузнавателни данни, които да са позволили на украинските сили да елиминират високопоставени руски военни в близост до фронта, както твърди в. "Ню Йорк таймс", предаде Франс прес.

Вярно е, че САЩ са предавали на Киев разузнавателни данни "с цел да помогнат на украинците да защитават страната си", каза говорителят на Пентагона Джон Кърби. Но "не сме ги снабдявали с информация за местонахождението на високопоставени руски военни на бойното поле, нито пък сме участвали във вземането на решения за нанасяне на удари от украинската армия".

"Ню Йорк таймс" написа в сряда, цитирайки анонимни източници от американските служби, че разузнавателните данни, предоставяни от САЩ на украинската армия, са позволили елиминиране на няколко руски генерали в близост до фронта. Вестникът съобщи, че от близо дузина руски генерали, убити от украинските сили, "мнозина" са били локализирани с помощта на американските разузнавателни служби.