EPA/БГНЕС
Русия ще разработва оръжия срещу американската ПРО
Русия трябва да разработва ударни нападателни системи, за да се противопостави на американската противоракетна отбрана.
Това заяви днес премиерът на федерацията Владимир Путин по време на
работно посещение в Далечния изток, предаде ИТАР-ТАСС.
"За да запазим баланса, без да имаме планове за изграждане на ПРО, която струва твърде скъпо и още няма яснота доколко е ефективна, трябва да развиваме ударни нападателни системи", допълни той.
"Проблемът е, че американските ни партньори изграждат противоракетни отбрани, а ние не. Проблемите на ПРО и на нападателните оръжия обаче са тясно свързани помежду си. Ако не развиваме ПРО, създава се опасността, че след като формират такъв чадър над себе си, партньорите ни може да се почувстват в пълна безопасност и ще правят, каквото си искат, ще се наруши балансът и веднага ще нарасне агресивността и в реалната политика, и в икономиката", заяви още премиерът.
По думите му бъдещото ново споразумение между Русия и САЩ за стратегическите нападателни оръжия трябва да бъде обвързано с плановете на американците за противоракетната отбрана и достъпа до информация за отбранителните системи.
"Ако искаме да разменяме информация, тогава нека ни дават информацията за ПРО, а ние ще сме готови да даваме информация за нападателните въоръжения", каза Путин и подчерта, че двете системи осигуряват глобалния силов баланс.
Според него е необходимо да има установени правила за ограничаване на въоръженията, разбирани еднакво, лесно проверяеми и прозрачни. Преговорите между Русия и САЩ за сключване на ново споразумение се развиват позитивно, убеден е Путин.
"В крайна сметка обаче решение по тези въпроси трябва да вземат президентът на Руската федерация Дмитрий Медведев и президентът на САЩ Барак Обама", отбеляза той.