Съединените щати обявиха големи промени на структурата на военното си командване в Япония, за да задълбочат координацията със съюзническите сили, предаде Ройтерс. САЩ и Япония определиха Китай като "най-голямото стратегическо предизвикателство" за региона.

В Токио се проведоха разговори между американския държавен секретар Антъни Блинкън и министъра на отбраната Лойд Остин с японските си колеги Йоко Камикава и Минору Кихара.

"Съединените щати ще надградят командването на Силите на САЩ в Япония до обединен щаб на войските с разширени мисии и оперативни отговорности", каза Остин пред репортери след разговорите.

"Ще има значителни промени за Силите на САЩ в Япония от създаването си и едни от най-добрите подобрения на военните връзки с Япония от 70 години насам", допълни Остин.

Министрите казаха в общо изявление, че новата командна структура ще бъде внедрена паралелно с новите планове на Токио за установяване на обединено командване на собствените си сили до март 2025 г.

Изявлението критикува "провокативното" държание на Пекин в Южнокитайско море и Източнокитайско море, съвместните военни учения с Русия и разширението на ядрения си арсенал.

"Външната политика на Пекин търси прекрояването на международния ред в своя полза за сметка на другите", се казва в изявлението на министрите.

"Подобно поведение създава сериозна тревога за алианса и цялата международна общност и представлява най-сериозното стратегическо предизвикателство в Индийско-тихоокеански регион и отвъд", се допълва в изявлението.

Китайското външно министерство не отговори на молбата за коментар на Ройтерс.

Остин каза пред репортери, че промяната в структурата "не е на базата на каквито и да било заплахи от Китай", а отразява желанието на съюзниците да работят по-близо и ефективно.

Япония предоставя бази на САЩ, за да влияе с военна мощ в Азия. В страната са разположени 54 хил. американски войници, стотици американски военни самолети и самолетоносач с ударна група от военни кораби.

През последните години Япония драстично променя представата си за отбрана. Това е следствие от растящата военна мощ на Китай и постоянните ракетни изпитания на Северна Корея. През 2022 г. Токио обяви плановете си за удвояване на разходите си за отбрана до два процента от брутния си вътрешен продукт.

Начело на новата структура на американското командване в Япония ще застане генерал с три звезди, каза американски държавен служител, цитиран от Ройтерс. Остин не отхвърли възможността да бъде назначен командир с четири звезди, както е в Южна Корея.

За първи път министрите обсъдиха "разширеното възпиране". Това е термин за ангажимента на САЩ да използва ядрените си сили за възпиране на нападения срещу съюзниците си.

Това е чувствителна тема за Япония, която насърчава неразпространението на ядрени оръжия и е единствената държава, станала обект на ядрени удари.

Страните обсъдиха укрепването на разширеното възпиране за насърчаване на регионалната стабилност и възпиране на конфликти, предаде Ройтерс.

"При все по-големи ядрени заплати в близост до Япония е важно да укрепим разширеното възпиране. Приветстват продължаващата задълбочена дискусия по тази тема", каза Камикава пред репортери.

Съюзниците изразиха сериозни притеснения за придобиването от страна на Русия на балистични ракети от Севера Корея и потенциалната размяна между Москва и Пхенян на оръжия за оръжия за масово унищожение в замяна на ракетни технологии.

Остин и Кихара също така се срещнаха с южнокорейския министър на националната отбраната Шин Уон-сик. Те подписаха споразумение за "институционализиране" на тристранното сътрудничество чрез предаване на информация за севернокорейски ракети в реално време и съвместни военни учения.

Администрацията на Байдън работи за задълбочаване на сътрудничеството между Токио и Сеул, които имат обтегнати отношения заради японската окупация на Корея между 1910 - 1945 г.

"Този меморандум укрепва сътрудничеството между Япония, Съединените щати и Южна Корея, което прави партньорството ни непоклатимо, без значение как международната ситуация се променя", каза Кихара пред репортери.

Вашингтон също така иска да включи японската индустрия във веригата на военното производство, за да намали натиска върху американската промишленост, породен от търсенето заради конфликтите в Украйна и Близкия Изток.

Блинкън и Остин ще посетят и Филипините за разговори в сферата на сигурността.

Вчера Блинкън се срещна с китайския си колега Ван И в Лаос и повтори, че Вашингтон и партньорите му искат да поддържат "свободен и отворен Индо-тихоокеански регион", предаде Ройтерс.