Мащабно военно учение ще организират САЩ на Балканите, съобщава в електронното си издание гръцкият вестник "Та неа".

Учението ще се състои през ноември от Александуполис, Гърция, като ще се разгърне на Балканите - в Румъния и България и ще достигне до Централна Европа - Унгария, заобикаляйки Босфора, пише вестникът.

До няколко седмици се очаква на пристанището в Александуполис да акостира огромен американски военен кораб, който ще разтовари военни хеликоптери, безпилотни изтребители, танкове, тежко въоръжение, огромни товарни автомобили.

Изданието отбелязва, че гръцкото пристанище е използвано от американците и предни години, но сега ситуацията е различна заради подписаното петгодишно отбранително споразумение между Атина и Вашингтон.

Пристанището в Александруполис е идеалната стратегическа точка за разгръщане на американски и натовски сили не само към Балканите или Централна Европа, но и към Източна Европа, пише още в."Та неа".

Междувременно американският министър на отбраната Лойд Остин пристигна днес в Грузия - първа спирка от обиколката му в Черноморския регион, чиято цел е да укрепи съюзите със страните, подложени на натиск от Русия, предаде Франс прес.

Остин е първият шеф на Пентагона, който посещава Грузия от 2014 г. Той ще положи усилия да поднови програма за обучение на местни военни и ще изтъкне ангажимента на САЩ към Тбилиси, който от години настоява да стане пълноправен член на НАТО.

"Ще подсигурим и засилим суверенитета на страните, изправени на предната линия на руската агресия", заяви пред журналисти преди пътуването висш американски служител от областта на отбраната.

Руски войски са разположени в двата грузински сепаратистки региона - Абхазия и Южна Осетия. Москва се противопоставя на всякакви решения, водещи към промяна на статута на Грузия в НАТО от страна партньор към пълноправен член.

САЩ от години работят по военни програми с грузинската армия, като се фокусират върху оперативната съвместимост с НАТО и териториалната отбрана. Сегашната програма ще приключи през декември.

Администрацията на Байдън трябва да отделя повече внимание на Грузия, за да се избегне сближаване на страната с Русия или Китай, смята Дейвид Креймър, политолог от Международния университет във Флорида. "Все повече са опасенията, че правителството се държи малко по-меко от необходимото с Москва. Отчасти поради разочарование от констатираната от тях липса на напредък в интеграцията с НАТО", казва той.

След Тбилиси Остин ще посети още две черноморски страни - Украйна и Румъния, със същото послание - подкрепа срещу Русия.

Пентагонът разглежда региона като потенциална гореща точка, особено след анексията на украинския полуостров Крим от Русия през 2014 г.

Руските военновъздушни и военноморски сили отправят все повече предизвикателства към страните членки на НАТО в Черно море. През юни те заплашиха холандски и британски кораби, плавали недалеч от Крим.

Вашингтон отделя внимание на ангажимента си към страните около Русия, но в същото време във фокуса на стратегията му е Индийско-Тихоокеанският регион, за да се даде отговор на бързото увеличаване на китайската военна мощ. Това ще е и една от темите на дискусиите, в които Лойд Остин ще участва в четвъртък и петък на среща с другите военни министри от страните в НАТО.